Riziko nákazy virem Covid-19 se stále nesnižuje a české zdravotnictví je vystaveno vysoké zátěži. Vhodným pomocníkem pro každé zdravotnické zařízení jsou mobilní germicidní lampy, které je možné snadno přesouvat mezi místnostmi, a tudíž je použít vždy tam, kde jsou nejvíce potřeba. Germicidní lampy, neboli UV-C lampy, využívají ultrafialové záření o vlnové délce 253,7nm, které je vysoce účinné proti virům a bakteriím včetně virů chřipkových a žloutenkových. Nezávislé studie prokázaly nově účinnost UV-C záření i proti viru COVID-19.

Od ledna využívají mobilní germicidní lampy české značky UVtech v písecké nemocnici, kde slouží například na oddělení ARO. Na fotografii níže je primář oddělení ARO MUDr. Tomáš Piksa spolu s mobilní germicidní lampou Industry Pro o výkonu 300W. Vedoucí ekonomického oddělení Ing. Lukáš Tryml vysvětluje přínos mobilních UV-C lamp pro píseckou nemocnici: „Tyto přístroje nám umožňují flexibilně a účinně dezinfikovat ty prostory, které jsou nejzamořenější. Pomáhají nám tak snižovat riziko přenosu, což je v současné době hlavní prioritou.“

Využívání UV-C záření k dezinfekci vnitřních prostor není ve zdravotnictví nic nového. Tato technologie se využívá několik desetiletí také v potravinářství a při úpravě vody. Dezinfekce mobilními UV-C lampami má oproti tradičním formám dezinfekce několik výhod:

  • Je časově nenáročná a pohodlná – k vyčištění prostoru menší místnosti stačí 15 minut, obsluha pouze zapne lampu a může jít vykonávat jinou činnost.
  • Je finančně výhodnější než tradiční kapalné metody dezinfekce – jediným nákladem je pořízení UV-C lampy a elektrická energie pro její provoz, není třeba dokupovat náhradní filtry či jiný spotřební materiál. Není ani třeba najímat specializované agentury. V dlouhodobém horizontu je levnější než běžné metody dezinfekce.
  • Je bezpečnější – do prostoru lze vstoupit ihned po skončení dezinfekčního programu – na rozdíl od čištění ozónovými generátory, kde hrozí poškození dýchací soustavy.
  • Ošetřuje plochy i vzduch – jedná se o jedinou existující metodu dezinfekce, která ošetřuje plochy i vzduch. 
  • Lampy lze flexibilně přesouvat mezi prostory – výkonné mobilní lampy jsou vybaveny kolečky pro snadný přesun mezi místnostmi.

„Pro efektivní a rychlou dezinfekci ordinací, čekáren či jiných zdravotnických prostor je třeba vysoký výkon, který umožňuje během krátké chvíle vyčistit prostor od virů a bakterií. Z toho důvodu doporučujeme lampy minimálně o výkonu 60W a pro rychlé vyčištění prostoru, kde je velká fluktuace pacientů, nejlépe 300W výkonu.“ říká Ing. Jakub Šindelář, Ph.D., ředitel české společnosti UVtech s.r.o. dodávající na trh profesionální UV-C mobilní zářiče.

Kolik času potřebuje UV-C lampa na vyčištění prostoru? Společně se společností UVtech jsme pro naše čtenáře připravili tabulku s doporučenou délkou dezinfekčních programů dle velikosti místnosti. 

Máte další dotazy k používání germicidních lamp ve zdravotnických zařízeních? 

Kontaktujte experty ze společnosti UVtech, kteří vám poradí s jejich výběrem. Kontakty jsou dostupné na adrese www.uvtech.cz.

Článek vznikl ve spolupráci se společností UVtech s.r.o.

23.2.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv