Mobilní hospice budou i po 1. lednu 2015 odkázány na dárce, veřejné sbírky, granty a dotace. Dojednat spuštění pilotního programu financování z peněz zdravotních pojišťoven se k tomuto datu nepodařilo, sdělil  ČTK Marek Uhlíř z České společnosti paliativní medicíny. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle mluvčího Oldřicha Tichého počítá se startem projektu v průběhu roku 2015, když od počátku považovala 1. leden za nereálný.

Podpora/ilustrační foto

Mobilní hospice poskytují odbornou lékařskou, sociální a psychickou podporu umírajícím a jejich rodinám, a to v nepřetržitém provozu a v přirozeném prostředí pacientů. Loni 22 těchto organizací společně poskytlo paliativní péči 1106 lidem v posledních dnech života, z toho šesti dětem.

Zdravotní pojišťovny v průběhu letošních vyjednávání nabídly domácím hospicům stejnou částku, jakou dávají těm lůžkovým, tedy 1300 korun denně na jednoho pacienta. Náklady jsou ale podle zástupců hospiců mnohem vyšší.

Tichý i Uhlíř potvrdili, že jednání pokračují, pilotní program dolaďují. „Úhrada ze zdravotního pojištění je pro mobilní paliativní péči životně důležitá – ale žádné peníze nevyváží riziko spuštění špatně připraveného pilotního programu, který pravděpodobně předznamená způsob organizace paliativní péče v ČR na dlouhé roky, ne-li desetiletí,“ vysvětlil Uhlíř.

Podle Tichého to, že zatím nemá jednání výsledek, neznamená jakoukoli „nedohodu“ mezi poskytovateli, VZP a Svazem zdravotních pojišťoven, který se na přípravě projektu také podílí. „Strany si vyjasňují stanoviska., Považujeme to za běžné, pokud tedy má jít o vzájemnou dohodu a nikoli o diktát jedné ze zúčastněných stran,“ podotkl Tichý.

Pokud Česká společnost paliativní medicíny plánovala spuštění programu od 1. ledna 2015, měla se podle Tichého poradit s partnery o reálnosti termínu. „Měla také urychlit celý proces tím, že by například hned ve chvíli, kdy předložila své úhradové požadavky, doložila rovněž přesnou kalkulaci, na které byly tyto požadavky založeny. To se nestalo a i kvůli tomu se spuštění programu oddálilo,“ prohlásil mluvčí VZP a dodal, že pilotní projekt budou ověřovat v sedmi zařízeních po celé ČR, termín spuštění v roce 2015 VZP dodrží.

Konkrétní částku na pilotní projekt VZP nevyčíslila. Tichý jen uvedl, že klasickým hospicům dá VZP v příštím roce 110 milionů korun, což je o 8,3 procenta víc než v roce 2013. V této částce peníze pro mobilní hospice započítány nejsou.

11.12.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv