Ministerstvo školství chce ještě v letošním roce více podpořit volnočasové aktivity dětí a mládeže. Zamýšlí na ně přesunout zhruba 26,8 milionu korun na úkor podpory všeobecných sportovních činností. Ministr Stanislav Štech v pondělí požádá vládu o souhlas s tímto krokem. Opatření by mělo umožnit financování kvalitních projektů například turistických oddílů nebo zájmových pohybových kroužků.
Děti/ilustrační foto

Na podporu této činnosti má ministerstvo letos k dispozici přibližně 231,5 milionu korun. Přesunem z podpory v oblasti sportu tuto částku navýšilo už dříve o zhruba 23 milionů korun. Podle ministerstva to ale nestačí. Podpora dětí a mládeže patří k dlouhodobým prioritám ministerstva. Vyplývá to i z vládou schválené Koncepce podpory sportu 2016 – 2025 a Koncepce podpory mládeže na období 2014 – 2020.

Úřad dostal velké množství žádostí s kvalitními projekty v oblasti zdravého životního stylu dětí, které v současnosti nemůže financovat. V rámci svého rozpočtu chce proto ze sportu přesunout další peníze a poslat je na činnost mládeže. „Díky tomuto navýšení bude moci podpořit více aktivit, které pozitivně ovlivňují zdravý životní styl dětí a mládeže v oblasti pohybových aktivit, pobytu v přírodě, výživy a podobně,“ doufá ministerstvo.

Podle vedení resortu by měly děti více sportovat a lépe se stravovat. K tomu by měly přispět jak sportovní program VIII, který je zaměřen na podporu sportování dětí a mládeže v klubech a oddílech, tak i řada volnočasových organizací pro děti.

Volnočasové organizace většinou žádají o dotace na práci s dětmi v kroužcích, při víkendových aktivitách nebo na letních a zimních pobytech. Podle ministerstva jde hlavně o dlouhodobé aktivity, které by měly tedy mít na děti trvalejší vliv.

Ministerstvo vnímá jako problém zvyšující se procento dětí a mladých lidí, kteří trpí nadváhou či obezitou. „Podle Národní zprávy o zdraví a životním stylu dětí a školáků má výskyt nadváhy a obezity v dětském věku závažné zdravotní důsledky v oblasti fyzické, psychické i sociální,“ píše se v materiálu pro vládu. Ve věku mezi 11 a 15 let trpí nadváhou pětina chlapců a desetina dívek, mezi 15 a 24 roky má nadváhu dokonce 32,9 procent mužů a pět procent je jich obézních, připomíná ministerstvo.

Na sport má letos úřad k dispozici zhruba 5,6 miliardy korun. Jedna miliarda byla vyčleněna na program VIII pro podporu dětí a mládeže ve sportovních klubech. Ministerstvo ale v současnosti řeší potíže s vyplácením sportovních dotací. V souvislosti s případem jejich možného zneužití dvěma úředníky na ministerstvu je totiž bývalá ministryně Kateřina Valachová zastavila. Na podporu sportovních svazů pak vypsala nový program, s jehož podmínkami velké svazy nesouhlasí a nechtějí v něm o peníze žádat.

24.6.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv