Hygienici v Jihočeském kraji letos zaznamenali první dva případy klíšťové encefalitidy. Je to srovnatelné s minulými roky. Hygienici pravidelně evidují první případy této nákazy v regionu většinou se začátkem jara. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

„V minulých dnech zaznamenali na Českokrumlovsku první prokázaný případ klíšťové encefalitidy, která je onemocněním virového původu s přírodní ohniskovostí. Druhý pacient byl v pátek hospitalizován na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice,“ uvedla.

V kraji je také potvrzených 28 pacientů s lymeskou boreliózou. „Letos zatím hlásí nejvyšší výskyt Jindřichohradecko, kde je polovina všech prokázaných případů v kraji, tedy 14, Táborsko má pět případů,“ uvedla.

Loni bylo v Jihočeském kraji 99 případů encefalitidy a 431 případů lymeské boreliózy. Z hlediska počtu onemocnění bývají tradičně nejexponovanější měsíce červen a září. Právě v tomto období se nejvíce kombinuje dostačující teplo a vlhkost. Dosud největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu 170 lidí a v celé republice 861 osob.

20.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv