V Česku loni při nehodách zemřelo 57 cyklistů. Čtyři z pěti neměli helmu. Zlepšit situaci má bezpečnostní projekt Na kole jen s přilbou, který se bude snažit přesvědčit cyklisty, aby začali více používat helmy. Jeho cílem je také snížení počtu nehod či zraněných a usmrcených cyklistů. Novinářům to řekli zástupci projektu, horské služby a policie.

Kolo a přilba/ilustrační foto

V tuzemsku se loni stalo 2591 nehod cyklistů, což znamenalo meziroční nárůst o 197 nehod. Těžce zraněno bylo 433 cyklistů. Podle koordinátorky prevence policejního prezidia Zuzany Pidrmanové zhruba třetinu nehod zavinili cyklisté pod vlivem alkoholu. „Cyklisté se tak v tomto ohledu stali nejneukázněnější skupinou účastníků silničního provozu,“ uvedla Pidrmanová. Problémem je podle ní také to, že zhruba každou desátou nehodu zaviní dítě. Nejčastěji cyklisté bourají, protože kolo nezvládnou, nedávají pozor nebo nedají přednost při vjíždění na silnici.

S nehodami cyklistů se potýká i horská služba. Podle jejího náčelníka Jiřího Brožka jde v letní sezoně o 700 zásahů z celkového počtu 1700. „Každý čtvrtý úraz na kole znamená úraz hlavy,“ upozornil Brožek.

Podle statistik na silnicích nejčastěji umírají cyklisté, kteří jedou rychlostí 20 až 24 kilometrů za hodinu. Většinu z nich tvoří cyklisté starší 50 let, kteří používají kolo třeba jako dopravní prostředek na cestu do zaměstnání a často podle Pidrmanové nepoužívají ochranné pomůcky.

Do ulic i na cyklostezky vyrazí tým, který se bude snažit cyklisty na různé hrozby upozornit a přesvědčit je, aby začali přilby nosit. Podle Barbory Míškové z organizačního týmu budou jezdit za cyklisty do terénu, ale budou mít i pevná stanoviště, kde budou moct cyklisté zastavit. Cyklisty nebudou informovat jen o helmách, ale třeba také o povinné výbavě nebo rizicích zranění.

Tým bude působit třeba v horských oblastech, ale i na různých akcích ve všech krajích. Podrobnější informace o projektu jsou na webových stránkách www.nakolejensprilbou.cz. Projekt zaštiťuje ministerstvo pro místní rozvoj, pod které spadá horská služba. Podle ministryně Karly Šlechtové by měli nosit helmy všichni cyklisté. Chce proto, aby se do projektu zapojilo co nejvíc lidí. „Málem jsem si zlomila vaz, když jsem spadla na kole a neměla jsem helmu. Od té doby bez helmy nedám ani ránu,“ řekla novinářům Šlechtová, která do práce dorazila na koloběžce.

4.5.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv