Na Národní linku pro odvykání kouření volají jeden až dva kuřáci, kteří chtějí přestat, denně. Od loňského září, kdy začala linka fungovat, to bylo asi 500 lidí. Dalším pracovníci linky volají zpátky a plánují s nimi odvykání. Na dnešní tiskové konferenci k Mezinárodnímu nekuřáckému dni to řekl prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek. Pomoci přestat kouřit může i nový web Bez cigaret.cz.

Kouření/ilustrační foto

Podle Kohoutka zatím není zájem o linku velký, pomoci má i informační kampaň a web. „Pomohlo by, kdyby bylo telefonní číslo 800 350 000 bylo uvedeno na krabičkách, stejně jako v západní Evropě,“ doplnil. V současné době je na krabičce cigaret varovný text a odkaz na web Kouření zabíjí. Změna je v kompetenci ministra zemědělství, které ale na žádosti odborníků zatím nereagovalo.

Telefonát na linku je bezplatný, její provoz hradí Úřad vlády. Působí na ní vyškolení konzultanti, kteří volajícím pomohou sestavit odvykací plán na míru. „Klient zavolá a během úvodní konzultace zjistíme, v jakém stavu se jeho závislost nachází a co je ochotný dělat,“ popsal Kohoutek. Poté spolu s odborníky klient vybere takzvaný „Den D“, ke kterému se rozhodne přestat kouřit. Znovu si s linkou volá den poté, tři dny poté a první měsíc znovu každý týden, potom je frekvence měsíční. „S klientem hovoříme v období půl roku až roku přibližně desetkrát,“ dodal. Linka funguje denně mezi 10:00 a 18:00.

Jen asi čtyři procenta lidí, kteří se pokusí přestat s kouřením, to dokážou bez odborné pomoci. Zapojení odborníků zvýší šanci, že člověk nekouřit vydrží, asi na čtvrtinu. „Závislost na tabáku patří svojí intenzitou mezi nejsilnější závislosti. Odvykání kouření je náročný a dlouhodobý proces, na který je třeba se dostatečně připravit,“ uvedl adiktolog Adam Kulhánek. Kromě telefonické linky se může obrátit také na vybrané proškolené lékárníky, svého praktického lékaře nebo ambulanci adiktologa či Centrum pro léčbu závislostí na tabáku, kterých je v Česku 36. Tamní lékaři mohou předepsat i léky na zmírnění abstinenčních příznaků, přispívají na ně i zdravotní pojišťovny.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila v Česku kouří 2,2 milionu lidí, čím se kouření řadí na první místo mezi závislostmi. Na jeho následky ročně zemře 15.000 až 16.000 Čechů. Ročně stojí léčba kuřáků desítky miliard korun. Spotřební daň na tabák tvoří osm procent daňových příjmů státního rozpočtu, léčba kuřáků stojí o něco méně. Podle Vobořila ale ní možné vyčíslit sociální dopady kouření.

16.11.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv