Na Slovensku vzniklo centrum pro internetovou závislost, které bude prostřednictvím sítě odborníků či mobilní aplikace pomáhat uživatelům celosvětové počítačové sítě a mobilních telefonů. Na konferenci u příležitosti zahájení činnosti centra o tom dnes informovali zástupci občanského sdružení eSlovensko, které projekt připravilo. Z dostupných údajů vyplývá, že internet na Slovensku nadměrně používá zhruba každý šestý obyvatel.

Internet/ilustrační foto

„Nadměrné používání internetu má se závislostí na drogách, alkoholu či cigaretách mnoho společného, ale v něčem se i liší. Zatímco v jedné skupině závislostí je klíčová abstinence, u internetu se uplatnit nedá,“ uvedli autoři projektu. Nadměrné používání internetu přirovnali k přibírání na váze, což lze omezit změnou životního stylu.

Centrum také připravilo aplikaci, která kromě testu závislosti na internetu měří čas využívání jednotlivých mobilních aplikací. Umožňuje rovněž nastavit maximální dobu používání mobilu a aplikací či srovnání času stráveného na internetu v rámci skupiny. Vyhodnocuje také chování uživatele z hlediska možné závislosti a navrhuje řešení.

Z výsledků výzkumu mezi 1900 Slováky vyplývá, že nadměrně používá internet 13,5 procenta lidí. Klinickou závislost sondáž zjistila u 2,1 procenta respondentů. „To jsou lidé, kteří si nepomohou sami a potřebují odbornou pomoc,“ řekl na konferenci Juraj Holdoš z katedry psychologie Katolické univerzity v Ružomberoku. Průměrný věk účastníků výzkumu byl 24 let.

Internetová závislost má podle Holdoše nejblíže k patologickému hráčství a stojí za ní například nadměrné používání internetu ke hraní her, nakupování, navazování virtuálních vztahů, vyhledávání informací nebo pornografie. U mladé generace jde hlavně o nadměrné hraní her a využívání sociálních sítích.

7.2.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv