Národní linka pro odvykání kouření začala dnes poskytovat poradenství nejen kuřákům, ale i lidem se závislostí na alkoholu a hraní. Vyškolení poradci jim mají pomoci problém zvládnout a odvykat. Na bezplatném čísle 800 350 000 zájemci a jejich blízcí konzultanty zastihnout v pracovních dnech od 10:00 do 18:00. Novou službu dnes na tiskové konferenci představili zástupci České koalice proti tabáku, která linku provozuje.
Kouření/ilustrační foto
„Nejsou to obecné rady, ale poradenství přímo na míru. Zvážíme odvykací plán a přijatelné možnosti. Nemáme ambici, aby lidé s námi vstupovali do procesu léčby. Máme záměr je podpořit, aby do služeb směřovali a zkoumali, jestli mají s hraním či alkoholem problém,“ řekl Lukáš Kohoutek z České koalice proti tabáku.

Podle něj poradci nejprve mapují závislost volajících i překážky, které jim brání přestat. V potaz berou i možné abstinenční příznaky. Pak navrhnou plán odvykání a snaží se k jeho plnění motivovat. Lidem volají po určitém čase zpátky a dál je v jejich úsilí podporují. Hovorů bývá zpravidla šest, může jich být ale až 15. Na linku se mohou obrátit i blízcí závislých.

Podle výroční zprávy o užívání drog za rok 2016 denně v Česku kouřilo kolem 2,4 milionu lidí nad 15 let. Každý den alkohol popíjelo asi 600.000 mužů a žen, 100.000 z nich pak zvládalo pět a víc sklenic. Závislost na hraní by mohlo mít kolem 100.000 lidí.

Národní linka pro odvykání kouření začala fungovat v roce 2016. Loni poradci vyřídili 1105 hovorů. Ve dvou pětinách volali kuřáci, ve třech pětinách se jim zpět ozvali pracovníci. Celkem se na ně obrátilo 366 lidí. Průměrný věk dosahoval 43 let, častěji to byly ženy. Letos do konce září bylo hovorů 1690. Ve 30 procentech případů volali klienti, v 70 procentech se jim zpět ozvali poradci.

Podle České koalice proti tabáku zhruba dvě třetiny volajících chtěli s kouřením skončit, 16 procent chtělo informace o odvykání pro sebe a čtyři procenta pro někoho jiného. Zbytek lidí volal z jiných důvodů. Po půl roce od prvního zavolání 44 procent telefonujících už nekouřilo, třetina kouření omezila a zbytek kouřil dál.

Linku financuje úřad vlády. Na půlroční fungování v roce 2016 vydal 600.000 korun, loni pak 1,6 milionu a letos 1,5 milionu. „Náklady zdravotního systému na jednoho kuřáka jsou kolem dvou milionů. Linka je z hlediska nákladové efektivity tedy velmi levná,“ dodal Kohoutek.

Provozovatelé zatím nedokážou odhadnout, jaký by mohl být o poradenství k odvykání nadměrného pití a hazardního hraní zájem. Po vyhodnocení fungování linky se případně upraví její provozní doba. Šéf Národního monitorovacího centra pro drogy a závislosti Viktor Mravčík nevyloučil, že by se do budoucna mohl záběr linky ještě rozšířit, a to o problematiku nelegálních drog.

3.10.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv