Pro ministerstvo zdravotnictví je v návrhu rozpočtu na příští rok vyčleněno 9,19 miliardy korun. Letos mělo schváleno 8,2 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu rozpočtu. Rozpočet ministerstva zdravotnictví nezahrnuje peníze na zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění. Ten bude podle odhadů příští rok hospodařit asi s 346 miliardami korun, necelých 77 miliard korun půjde z rozpočtu za státní pojištěnce, tedy důchodce, děti nebo nezaměstnané, kterých je asi 5,9 miliardy.

Kalkulace/ilustrační foto

Pro další dva roky je v návrhu opět 77 miliard korun i přesto, že resort zdravotnictví jedná s ministerstvem financí o automatické valorizaci navázané na čtvrtinu průměrné mzdy nebo HDP. V roce 2021 by návrh ministerstva zdravotnictví znamenal skokový nárůst o 14 miliard, v současné době roste částka o 3,5 miliardy ročně.

Návrh rozpočtu na příští rok počítá u všech ministerstvem se snížením počtu zaměstnanců o 10 procent. U resortu zdravotnictví by to znamenalo 146 míst a úsporu asi 35,5 milionu korun. Ministerstvo si dlouhodobě stěžuje, že se mu volná místa nedaří obsazovat. O tři procenta by mělo ubýt také zaměstnanců krajských hygienických stanic.

Úřady by měly o deset procent snížit také další výdaje jako jsou nákupy materiálu, vody, paliv, služeb nebo energií. Resort zdravotnictví byl letos kritizován za to, že si právě ceny elektřiny nenasmlouval na příští roky před očekávaným zvýšením cen. Podle odhadů tak zaplatí státní nemocnice navíc přes 440 milionů korun, což je zhruba o 60 procent víc než letos.

Návrh počítá také s přesunem asi 150 milionů korun nevyčerpaných investic z letošního na příští rok. Na projekty spolufinancované z EU půjde celkem asi 2,025 miliardy korun.

Ministerstvo z rozpočtu platí provoz státních institucí jako jsou Státní zdravotní ústav, Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo krajské hygienické stanice, celkem jich je včetně přímo zřizovaných nemocnic a dalších zdravotnických zařízení 73.

V posledních letech hospodařilo s rozpočtem mezi sedmi a osmi miliardami korun. V roce 2015 mělo rekordních 8,5 miliardy korun, poté rozpočet klesal. Loni se opět zvýšil na více než osm miliard.

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným schodkem počítá i v letech 2021 a 2022. Prioritami rozpočtu v příštím roce je opět jako letos zvýšení důchodů nebo platů učitelů. V případě učitelů plánuje ministerstvo růst platů i v roce 2021. Dále v rozpočtu počítá se zvýšením rodičovského přípěvku, růstem výdajů ministerstva obrany nebo snížení počtu míst u ministerstev o deset procent.

19.6.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv