Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček věří, že „opravnou zkoušku“ při schvalování protikuřáckého zákona Poslanecká sněmovna zvládne. Odhaduje ale, že projednávání bude trvat měsíce, nikoliv týdny. Snahu o schválení návrhu v prvním čtení, tedy ve lhůtě do 90 dnů, dnes ve Sněmovně chce zablokovat část opozice. Koalice naopak doufá v to, že se jí první čtení podaří uzavřít ještě dnes.

Nejasnosti/ilustrační foto

Poslanci budou návrh, který ministerstvo zdravotnictví označuje za zákon na ochranu nekuřáků, projednávat podruhé. V květnu nebyl schválen, protože ho nepodpořili někteří poslanci ANO. Vadila jim možnost zavedení kuřáren v restauracích, kterou prosadil poslanec Marek Benda. Vládní partneři si stěžovali na opakované porušení koaliční smlouvy ze strany hnutí a hovořili o podlehnutí tabákové lobby.

Po koaličním jednání vláda vzápětí jednomyslně schválila návrh se zapracováním přijatých pozměňovacích návrhů kromě toho o kuřárnách v restauracích. Pro tento Bendův návrh, který napoprvé podpořili někteří poslanci ČSSD, by tentokrát neměl žádný sociálnědemokratický poslanec hlasovat.

Ministr věří tomu, že zákon na druhý pokus schválen bude. „Byl jsem ujištěn, že havárie v rámci klubu hnutí ANO se už nestane. Klub ANO to vyhodnotil jako věc, která by se neměla opakovat,“ řekl. Věří, že k podpoře přispěje i tlak veřejnosti.

Řada poslanců se chystá znovu přijít s pozměňovacími návrhy, včetně Bendy, jehož návrh na zavedení kuřáren v restauracích byl oficiálním důvodem nesouhlasu některých poslanců se zákonem. „Nepochybně ho v druhém čtení předložím,“ řekl novinářům.

Předloha bude muset pravděpodobně opět absolvovat kompletní proceduru ve Sněmovně. I když Němeček doufá ve zkrácení lhůt pro diskusi, nemyslí si, že by projednání bylo rychlé. „Myslím si, že to bude v řádu měsíců, nikoliv týdnů,“ poznamenal.

Předseda ODS Petr Fiala dnes na tiskové konferenci řekl, že projednání ve zrychleném řízení jeho strana odmítne. Takový návrh označil za absurdní. Podobným způsobem podle něj mají být projednávány pouze zákony, které nesnesou odkladu. Zástupci ČSSD a ANO naopak doufají v to, že se jim podaří první čtení ve Sněmovně uzavřít ještě dnes. Jsou proto připraveni dnes zůstat ve Sněmovně déle než obvykle.

Premiér Bohuslav Sobotka dnes řekl novinářům před svým odletem na jednání do Polska, že je cílem vlády zákon do konce volebního období schválit. „Doufejme, že zvládneme obstrukce, protože část poslanců se zřejmě bude snažit zabránit tomu, aby byl schválen, ale myslím, že bychom tomu tlaku neměli ustupovat, neustupovat tabákové lobby,“ řekl premiér. Bylo by podle něj dobré, aby se ČR zařadila „po bok civilizovaných zemí“.

Vládní návrh obsahuje zákaz kouření cigaret či doutníků v restauracích, ale také možnost kouřit tam vodní dýmky a elektronické cigarety. Zakazuje kouření na nekrytých zastávkách veřejné dopravy či v zoo s výjimkou vnějšího prostoru vyhrazeného ke kouření.

Zákon také upravuje zacházení s alkoholem. Původní návrh umožňoval na sportovní akci přístupné veřejnosti prodej a podávání alkoholických nápojů do 4,3 procenta objemového alkoholu, tedy piva. Poslanci normu zmírnili a povolení rozšířili i na víno. Lihoviny lze prodávat jen na veřejnosti přístupné slavnosti, tradiční, kulturní a taneční akci. Příležitostný prodej alkoholu původně navržený jen pro výroční trhy je po hlasování poslanců možný na jakémkoli trhu, tedy například i tzv. bleším.

Oproti původnímu znění se v upraveném návrhu také umožňuje prodej a podávání alkoholických nápojů i v dopravních prostředcích pro zájezdovou dopravu, cestovní ruch, nostalgické, historické a propagační jízdy a jízdy na objednávku.

6.9.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv