Německé zdravotnické a farmaceutické společnosti chtějí spolupracovat s Moravskoslezským krajem v oblasti biotechnologií. Dnes to oznámili zástupci kraje, kteří v Berlíně jednali s německými podniky. Podle nich by se spolupráce měla zaměřit především na výzkum a vývoj vyspělých zdravotnických technologií.

Dohoda/ilustrační foto

 

„Německé partnery zaujaly především možnosti léčby následků cukrovky a kožních onemocnění pomocí buněčné terapie, které nabízí Fakultní nemocnice Ostrava,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

„V Berlíně a okolí jsou silné biotechnologické klastry, které vidíme jako vhodné partnery. Jednali jsme asi s 20 firmami, které měly zájem navázat spolupráci, mezi nimi byla například i velká nemocnice Charité nebo farmaceutické společnosti,“ řekl náměstek ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Václav Procházka.

„Vytvořili jsme v Moravskoslezském kraji klastr, který pokrývá celý řetězec od základního výzkumu na univerzitě přes aplikovaný výzkum v biotechnologickém parku 4Medi až po výrobu. Máme tedy možnost provádět klinické hodnocení buněčné medicíny a německé společnosti stojí o to využívat naše kapacity,“ řekl Procházka.

Podle něj mají německé firmy také zájem o vytváření společných projektů s odborníky z Moravskoslezského kraje v rámci výzvy Horizont 2020, která umožňuje evropské financování výzkumu, vývoje a inovací.

Novák také uvedl, že Moravskoslezský kraj chce posilovat spolupráci s Německem i v oblasti výměny zkušeností. Podle něj region může nabídnout německým farmaceutickým společnostem české odborníky, má ale také velký zájem na tom, aby němečtí specialisté přišli pracovat do Ostravy. „Pro tyto účely nabízíme i možnost vyrovnání rozdílu v úrovni mezd, který je mezi Moravskoslezským krajem a Německem,“ uvedl hejtman.

27.10.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv