Nemocem jater podle odborníků podlehne ročně v Česku kolem 2000 lidí. Velmi často se na onemocnění podílí metabolický syndrom spojený s nadváhou či obezitou. V době epidemie covidu-19 se navíc u spousty lidí životní styl vlivem užívání alkoholu zhoršil. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ke Světovému dni zdraví jater. Snížení hmotnosti, zlepšení fyzické kondice a abstinence ale mohou stavu jater výrazně pomoci a usnadnit léčbu.

Metabolický syndrom je soubor zdravotních komplikací, jako je vysoký krevní tlak, srdeční nemoci nebo inzulinová rezistence, které vznikají v důsledku nezdravého životního stylu. Syndrom může vést také ke ztukovatění jater a později k jaterní steatóze, hepatitidě, cirhóze nebo karcinomu jater.

„Jaterní steatóza se vyskytuje i u lidí, kteří vůbec nepijí alkohol, zato mají nadprůměrný příjem kalorií, nevhodnou skladbu stravy a nedostatek fyzické aktivity,“ uvedla diabetoložka Marcela Szabó. Podle ní tato tuková choroba jater úzce souvisí s obezitou a posléze s cukrovkou druhého typu. „Vyskytuje se u 80 procent pacientů se závažnou obezitou a u 75 procent pacientů s cukrovkou,“ dodala.

Diabetem trpí v Česku více než milion lidí, u 90 procent je příčina získaná, nejčastěji špatným životním stylem. Obézních je 25 procent žen a 22 procent mužů, nadváhu má polovina lidí ve středním věku. I po zhubnutí třetina znovu přibere do roka, polovina do dvou let. V době covidu přibrala podle průzkumu společnosti Ipsos téměř třetina populace, skoro čtvrtina omezila pohybové aktivity.

Častou příčinou onemocnění jater je také alkohol, změny ale nemusí být nevratné. „Pokud je příčinou onemocnění jater nadměrná konzumace alkoholu, mohou se játra už po několika týdnech abstinence zcela zregenerovat. Samozřejmě vždy záleží na stupni poškození jater,“ řekl farmakolog Jiří Slíva.

Podle nutriční specialistky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Evy Chocenské je nejúčinnější cestou k dobré kondici jater vyvážená a pravidelná strava bez průmyslově zpracovaných potravin a pravidelná fyzická aktivita. „V ideálním případě to znamená alespoň půl hodiny mírné nebo 20 minut intenzivní fyzické aktivity třikrát týdně,“ uvedla. Příjem by měl být asi o 500 kilokalorií nižší než je vypočítaná potřeba těla. Už úbytek váhy o pět až deset procent vede ke zlepšení stavu jater.

Játra mají podle Slívy v lidském těle zhruba 500 funkcí v různých oblastech, jako je například skladování vitamínů, vylučování některých látek či žluči nebo metabolická funkce u tuků, sacharidů a proteinů. Mají také detoxikační funkci, regulují přísun živin do těla a ovlivňují funkci některých hormonů. Jako jeden z mála lidských orgánů mají schopnost regenerace.

20.4.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv