Zhruba milion lidí v Česku má nemocné ledviny. Přibližně 10.000 potřebuje náhradu jejich funkce, z nich asi třetina má transplantovanou ledvinu a dvě třetiny potřebují přístrojovou náhradu funkce ledvin, dialýzu. Novinářům to řekl primář hemodialyzačního střediska NephroCare v Praze-Krči Petr Táborský. Připomněl, že pokud by se činnost ledvin zastavila, je pacient ohrožený na životě.

Ledviny/ilustrační foto

Onemocnění ledvin se řadí vedle infarktu či mrtvice k civilizačním nemocem. Tyto „nemoci z blahobytu“ způsobuje kaloricky bohatá strava, často průmyslově vyráběná a přesolená, nadmíra alkoholu a nezdravý životní styl, spojený s nedostatkem pohybu a stresem. To vše poškozuje cévy, a tedy i ledviny, jejichž funkce jsou na bohatém cévním zásobení závislé.

Když se drobné cévky v ledvinách začnou zužovat a krev do ledvin nemůže proudit, snižuje se filtrace krve. Tím je ledvina jako hlavní čistička tělesných odpadů postupně vyřazena z provozu a zplodiny metabolismu se začnou v těle hromadit.

„V souvislosti s nárůstem civilizačních onemocnění trpí chronickým onemocněním ledvin každý desátý občan ČR, po pětasedmdesátce již každý druhý. U jednoho procenta chronické onemocnění ledvin dospěje až do úplného selhání ledvin, kdy je potřeba dialýza či transplantace,“ shrnul lékař. Ve většině případů, kdy ledviny poškozuje cukrovka, obezita či vysoký tlak, klesají ledvinné funkce postupně.

Podle loňského průzkumu se dostane na dialýzu téměř polovina nemocných „rovnou z ulice“. Znamená to, že do té doby o nemoci nevěděli a neléčili se. Důvod vidí Táborský v tom, že lidé nechodí na prevenci. „Preventivní prohlídky u svého praktického lékaře by neměli vynechávat zejména nemocní se zvýšeným rizikem selhání ledvin, jako jsou diabetici, lidé s vysokým tlakem a lidé nad 60 let,“ zdůraznil lékař.

Pro dobré zdraví ledvin doporučil udržovat si správnou tělesnou hmotnost, mít pravidelný pitný režim, nekouřit a mít dostatek pohybu. Alkohol si může v přiměřené míře dopřát pouze zdravý člověk.

7.11.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv