Nemocnost akutními respiračními infekcemi se v ČR za týden snížila téměř o pětinu. Epidemie podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ale stále trvá, nemocných je 1611 na 100 000 obyvatel. O týden dříve lékaři hygienikům nahlásili 1956 případů na 100 000 obyvatel ČR. Podle vedoucího oddělení infekčních nemocí SZÚ Jana Kynčla lze předpokládat další pokles, vyloučit však nelze druhou vlnu chřipkové epidemie.

Zatím nejvyšší nemocnost v této sezoně byla hlášena před Vánocemi, kdy rychle stoupla na 2342 případů na 100.000 obyvatel. Stejný výkyv v hlášení dat hygienici zaznamenávají každoročně. „Stále jsou ale čísla nemocných na vysokých hodnotách a svědčí o tom, že chřipková epidemie v České republice nadále probíhá,“ uvedl Kynčl.

„V dalších dnech a týdnech lze předpokládat, že by čísla nemocných jak chřipkou, tak dalšími respiračními infekcemi, mohla dále klesat, ale stále ještě není nad současnou vlnou infekcí vyhráno. Nelze ani vyloučit případný vzestup počtu nemocných ve formě druhé vlny chřipkové epidemie,“ doplnil. Očekávané teploty pod bodem mrazu by podle něj mohly šíření infekcí dále zpomalit.

Mezi kraji je nemocnost nejvyšší v Jihomoravském, Moravskoslezském a Pardubickém.

SZÚ sleduje výskyt akutních infekcí dýchacích cest dohromady, kam počítá kromě chřipky, RS virů a dalších infekcí také současné případy nákazy novým tipem koronaviru. Mezi chřipkovými onemocněními, která odborníci sledují zvlášť, je mezitýdenní pokles o 23,8 procenta.

V současné chřipkové sezoně zaznamenali lékaři 195 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z toho 59 lidí zemřelo.

16.1.2023

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv