Na portál OZdravotnictvi.cz se stále častěji obracejí čtenáři se svými negativními zkušenostmi při hledání praktického lékaře či zubaře. Jejich nedostatek se projevuje hlavně v příhraničních a venkovských regionech. Na tuto problematiku jsme se zeptali ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Čekárna u lékaře/ilustrační foto

„Zdravotní pojišťovny jsou odpovědné za časovou a místní dostupnost péče,“ upozornil ministr Vojtěch. „Pokud mají lidé problémy, ať se obrátí s podnětem na ministerstvo zdravotnictví a my to budeme řešit s pojišťovnami. Dodržování místní a časové dostupnosti budeme kontrolovat.“

Ministr dále uvedl, že „lékaři jsou koncentrovaní ve městech a mladí do odlehlých oblastí nechtějí.“ Ministerstvo zdravotnictví se snaží lékaře finančně motivovat, aby působili v obcích, kde jsou jejich služby nejvíce zapotřebí. Kromě již fungujících dotací pro praktické lékaře na otevření ordinace a na mzdu sestry chce spustit nový investiční program na přístrojové vybavení stomatologů.

Adam Vojtěch však jedním dechem dodává, že nejde jen o peníze. „Je to komplexnější problém. Pokud by mladý lékař šel do odlehlé oblasti i s rodinou, chce, aby tam byla škola, školka, kulturní vyžití a podobně.“ Do řešení problému by se tedy měly zapojit také obce a kraje.

6.4.2018

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv