Na čekací listině pro transplantaci ledviny je v současnosti v ČR registrováno 431 pacientů a jejich  počet stále stoupá. Na vině je fakt, že se onemocnění ledvin neprojevuje bolestí a většina příznaků je pro laiky snadno zaměnitelná za jiné zdravotní potíže. Zásadní je proto screening v rámci preventivních kontrol u praktického lékaře, který dokáže toto plíživé onemocnění odhalit pomocí laboratorního rozboru moči a krve. Na možnosti prevence a informovanost o moderních léčebných postupech upozorňuje projekt Zdravé ledviny, který startuje při příležitosti Světového dne ledvin.   

Mnoho běžných onemocnění vnímáme jako bolest v té části těla, kde se nemocný orgán nachází – např. při zánětech trávícího traktu je to bolest břicha, problémy s páteří zase prozradí bolesti zad.  Včas rozpoznat chronické nebo akutní onemocnění ledvin je však těžší. Dokud nejsou odhaleny odchylky od běžných hodnot při laboratorním vyšetření moči a krve, mnoho pacientů považuje své potíže za projevy jiných onemocnění, nebo za běžný diskomfort. Kašel a dušnost, vysoký krevní tlak, únava, nevolnosti nebo svědění kůže jsou příznaky, kterými se nemocné ledviny ozývají, a bývají přehlíženy. Onemocnění ledvin přitom může vyústit v selhání ledvin a dovést pacienty až k nutnosti dialýzy a transplantace. 

Diagnózu akutní onemocnění ledvin si vyslechla také Lenka. Od roku 2014 trpěla vysokým krevním tlakem a už tehdy se u ní objevila zvýšená hladina kreatininu v krvi (odpadní produkt metabolismu, který nemocné ledviny nepřevedou do moči). V roce 2018 se její celková kondice rapidně zhoršila. Začala se cítit velmi unavená a ospalá, přidal se úporný kašel a stavy dušnosti. Jakýkoliv pohyb pro ni byl nepřekonatelný a v nejhorších chvílích byla ráda, když ušla bez zastavení alespoň sto metrů. Společně s manželem tedy začala pátrat na internetu, a rozhodli se kontaktovat IKEM. Díky tomu se Lenka dostala do péče odborníků, kteří ji začali připravovat na transplantaci. Jako vhodná dárkyně, která neváhala ledvinu poskytnout, se ukázala kamarádka z dětství. Díky tomu, že jí mohla být transplantována ledvina žijícího dárce, získala výrazně lepší vyhlídky na kvalitní život, než je tomu u využití ledviny zemřelého dárce. „Cítím se nádherně, po roce a půl od transplantace už dokážu ujít i deset kilometrů,“ popisuje Lenka.   

V ČR bylo v roce 2020 provedeno 443 transplantací ledvin. Pouze u 6 % případů (28 pacientů) bylo možné transplantovat ledvinu od žijícího dárce. Může za to nízká informovanost o této možnosti a kvalitě života dárce po odběru orgánu. „Ledviny darované od žijícího dárce fungují déle, protože jsou kvalitnější než ledviny odebrané od zemřelého dárce. Přesto je častější scénář využití ledviny od zemřelého dárce. Z celkového počtu 272 transplantací, které jsme v IKEM provedli v roce 2020, byla ledvina od žijícího dárce transplantována pouze 25 pacientům. Je tedy skvělé, když se mezi blízkými pacienta, který potřebuje transplantaci, najde vhodný dárce, a rozhodne se pro tento dar života,“ vysvětluje Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM. 

„Pro dárce jsou dlouhodobá zdravotní rizika po darování ledviny minimální (0,5-1%), neboť zbylá ledvina plnohodnotně převezme funkci ledviny odebrané. Dárci tak žijí kvalitním životem, bez zásadních omezení, stejně jako před darováním. Velice důležité je však dodržování správné životosprávy a pravidelných ročních kontrol v transplantačním centru, zahrnujících vyšetření ledvinné funkce, krevního tlaku a případných rizikových faktorů, zejména albuminurie,“ doplňuje MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM. 

Screening u praktického lékaře jako základ prevence

Rizikových faktorů pro vznik chronického či akutního onemocnění ledvin je celá řada. Některé je možné ovlivnit zdravým životním stylem, tedy omezením konzumace alkoholu a tuků, nekouřením a dostatečným pohybem a příjmem tekutin. Nepříznivě na ledviny působí také nadužívání některých léků, jako jsou volně prodejné přípravky proti bolesti nebo antibiotika. Dále je to obezita, špatně kompenzovaná cukrovka, srdeční a cévní onemocnění, choroby močového ústrojí a epizody akutního poškození ledvin v důsledku otrav, infekcí a šokových stavů. Nejen příčinou, ale i projevem onemocnění ledvin může být vysoký krevní tlak v hodnotách nad 140/90 mmHg. U části pacientů pak může být onemocnění ledvin dědičné, nebo způsobené vrozenou vývojovou vadou močového ústrojí. 

Hlavní prevencí onemocnění ledvin je zdravý životní styl, přesto se onemocnění může vyvinout i u jedinců, kteří jej dodržují, např. v důsledku genetické dispozice, prodělané infekce či již existujícího chronického onemocnění. Proto je velmi důležitý screening u praktického lékaře. Základní vyšetření krve a moči není nijak časově náročné a může i zachránit život. Prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, hradí pojišťovna každé dva roky. U pacientů s diabetem, hypertenzí či kardiovaskulárními komplikacemi je rozšířena o laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace (eGFR) ve čtyřletých intervalech od 50. roku věku. Smyslem těchto opatření je včasný záchyt ledvinných onemocnění a předání pacientů do specializovaných nefrologických pracovišť s cílem zpomalit progresi těchto onemocnění, a především snížit nutnost zahájení dialyzační léčby.

Léčba chronického onemocnění ledvin závisí na jeho příčině i míře poškození ledvin a specifická terapie patří do rukou specialisty. Některá onemocnění nelze zcela vyléčit, je možné pouze zastavit a kontrolovat jejich aktivitu, např. u systémových chorob či glomerulonefritid (postižení ledvinných klubíček – glomerulů). Proto jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře i po ukončení terapie. Zásadní pro osud pacienta je co nejdříve stanovit správnou diagnózu a zahájit odpovídající léčbu. Pokud dojde k nezvratnému selhání ledvin, je pacient odkázaný na dialýzu či transplantaci, proto je důležité nepodceňovat prevenci a varovné příznaky. Komplexní informace o prevenci a moderních možnostech léčby najdete na www.zdraveledviny.cz

11.3.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv