Policie vyšetřuje pokus o vydírání státu hrozbou rozšíření viru ebola na různých veřejných místech. Pachatelé zatím nejsou známi, sdělilo dnes v tiskové zprávě ministerstvo vnitra. Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube na následné tiskové konferenci uvedl, že hlavním cílem pachatelů je vyvolání paniky. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil čin za hyenismus, podle něj není důvod k panice. Vyděračům hrozí až 12 let vězení.

Virus eboly/ilustrační foto

„Uděláme všechno pro to, abychom ochránili veřejnost,“ prohlásil Laube. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), dnes se jím také zabývala vláda. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jsou pachatelé „velmi sofistikovaní“ a používají „velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace“. Policie věc kvalifikovala nejen jako vydírání, ale také jako obecné ohrožení.

Server tn.cz, který má údajně k dispozici text vyděračského dopisu, uvedl, že pachatelé po státu požadují milion eur (zhruba 27,7 milionu korun). Peníze prý chtějí ve virtuální měně bitcoin, a to ve třech splátkách na tři různé elektronické adresy. První z plateb měl stát podle podmínek vyděračů provést do dnešních 09:00. Pachatelé tvrdí, že mají k dispozici biologický materiál od pacienta z Libérie, který byl nakažen ebolou.

Premiér Sobotka se s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) shodli, že hrozba není natolik závažná, aby bylo třeba děsit veřejnost. Podle ministra ji policie prověřuje už několik dní a zabývají se jí všechny bezpečnostní složky státu. Premiér požádal média, aby o situaci informovala bez skandalizačního rozměru, aby se vyděračům nevycházelo zbytečně vstříc. Z tohoto důvodu jak on, tak Chovanec odmítli uvést další podrobnosti k případu.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta uvedl, že šíření eboly je v podmínkách České republiky málo pravděpodobné. „Získání viru, jeho transport, efektivní šíření jiným způsobem než přímým kontaktem s nemocným člověkem nebo jeho tekutinami je málo realistické. Hygienické podmínky v České republice, klimatické podmínky, úroveň práce epidemiologů i úroveň zdravotnických zařízení v podstatě vylučují masivní šíření eboly u nás. Na izolované případy jsme připraveni,“ řekl.

Za vysoce nepravděpodobné označil šíření eboly v Česku i předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Bioteroristé by podle něj museli mít infekční materiál, tedy krev či jinou tělní tekutinu mrtvého či člověka zasaženého ebolou. V oblasti epidemie by ji získat mohli, zřejmě by stříkačku s infekční tekutinou mohli i přepravit v kufru do Česka, při šíření by ale smrtící nákaza hrozila i jim.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká. Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených. Podle Světové zdravotnické organizace se virem nakazilo již více než 10.000 lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla. Mezi nejvíce postižené země patří Guinea, Sierra Leone a Libérie. Cestující z těchto tří států procházejí na českých letištích zdravotnickou kontrolou s měřením teploty. S izolací se počítá jen u těch, kteří by měli jakékoli zdravotní obtíže, jež by mohly ukazovat na ebolu.

Vydírání státu šířením nemoci či otravou obyvatel se typicky dopouštějí buď lidé toužící po penězích nebo trpící duševní chorobou. V roce 2003 například policie zaznamenala telefonát od muže, který hrozil, že pokud nedostane půl milionu korun, vylije do vodní nádrže v Praze několik litrů cyankáli. V témže roce chtěl pražskou vodu otrávit kyanidem a rtutí i důchodce, který požadoval dvě plechovky plné dvoutisícových bankovek. O rok později rozesílal muž trpící paranoiou výhrůžky biochemickým útokem v nemocnicích. V roce 2009 pak vyhrožoval opilý pachatel, že otráví sarinem vodu v Plzni, a žádal pět milionů korun.

27.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv