Stát neumí přesně spočítat, kolik lidí v Česku má cukrovku. Údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) uvádějí, že loni bylo v ČR asi 928.000 lidí s diabetem a tento počet od roku 2007 vzrostl zhruba o 123.000, tedy o 15 procent. Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška se ale počty diabetiků odhadují z nepřesných výkazů, které lékaři vyplňují. Loni ÚZIS získal tato data ze 77 procent zařízení. Pomoci by měl nový diabetologický registr, který ÚZIS připravuje a který bude primárně vycházet z dat zdravotních pojišťoven.

Diabetes/ilustrační foto

V ročním výkazu zdravotnická zařízení vyplňují například to, kolik zaznamenali nových diabetiků. Podle Duška ale takový záznam může vyplnit jak praktický lékař, tak jiný specialista, nebo se pacient může přestěhovat a přehlásit k jinému lékaři a je do výkazu znova započítán. Dušek v sobotu na sjezdu České lékařské komory prezentoval graf s rostoucím počtem pacientů v posledních letech. Lékařům řekl, že uvedená křivka může mít rozptyl plus minus 100.000 lidí.

„V tuhle chvíli z výkazu odhadujeme počty pacientů plus minus autobus. Potřebujeme se dostat do situace, kdy budeme vědět, kolik tady těch lidí máme, kde jsou léčeni a jakými dalšími chorobami ještě trpí. My to nevíme,“ řekl Dušek. Pomoci by měl diabetologický registr, který ÚZIS připravuje a jehož základem bude analýza dat zdravotních pojišťoven. Spuštěn by měl být v příštím roce.

Diabetes může být příčinou slepoty, amputací dolních končetin a selhání ledvin. Odhady expertů uvádějí, že až 95 procent pacientů má cukrovku 2. typu, která souvisí s nezdravým životním stylem. Odborníci se domnívají, že by v roce 2035 mohl cukrovkou trpět každý desátý obyvatel Česka.

Odborníci také uvádějí, že léčba diabetu spotřebuje pět až 15 procent celkových nákladů na zdravotnictví. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 5,9 milionu pojištěnců, loni za léčbu cukrovky vydala 6,5 miliardy korun, což je meziročně zhruba o 280 milionů korun více. Česká průmyslová a zdravotní pojišťovna, která je s 1,23 milionu pojištěnců třetí největší na tuzemském trhu, loni vynaložila na léčbu diabetiků asi 780 milionů, o 63 milionů více než rok před tím. Dohromady tyto pojišťovny loni evidovaly asi 620.000 diabetiků a jejich počet v posledních letech stoupal.

„Je to velice ekonomicky náročné. Léčba je drahá a pokud bude přibývat diabetiků tak, jak se to predikuje na úrovni celého světa, tak to bude pro zdravotnictví neufinancovatelné. Jediná šance je jít cestou primární prevence,“ řekla Marie Nejedlá z Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle Nejedlé půlhodina pohybové aktivity denně snižuje riziko diabetu o 30 procent. Nemusí se jednat jen o sport, ale třeba i o chůzi či práci na zahradě. SZÚ v těchto dnech organizuje osvětové akce, které mají na riziko cukrovky upozornit a které vyvrcholí v pondělí pochodem proti diabetu.

14.11.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv