Nákupy vybavení až za 12násobek skutečných cen umožnil zdravotnickým zařízením Regionální operační program Jihozápad (ROP). Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámila dnes ČTK mluvčí NKÚ Olga Málková. Nemocnice také podle úřadu neoprávněně slučovaly nákupy levnějších věcí, aby dosáhly na dotace. ROP Jihozápad spravuje evropské dotace v Jihočeském a Plzeňském kraji. NKÚ proto podal oznámení o podezření na porušení rozpočtové kázně.

Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad s rozhodnutím NKÚ nesouhlasí. „NKÚ své závěry mediálně prezentuje v době, kdy se rozhoduje o budoucnosti regionálních operačních programů, což považuji za účelové. Stále totiž platí, že regionální operační programy byly nejúspěšnějšími programy podpory regionů a je tedy nesmyslné je centralizovat a znemožnit regionům rozhodovací pravomoci o dotacích z EU,“ řekl předseda Regionální rady ROP Jihozápad a náměstek plzeňského hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Podle něj posuzoval NKÚ uvedené projekty úplně jinou metodikou než Evropská komise, ministerstvo financí, ministerstvo pro místní rozvoj a ÚOHS, které všechny projekty i zakázky kontrolovaly. „Proběhlo tam několik desítek kontrol a všechny se shodly na tom, že je to v pořádku,“ uvedl Grüner. Podle něj je problém v tom, že NKÚ nevidí projekty komplexně podle specifik vypsané zakázky, protože některé přístroje, které byly dražší, mají mnohem více funkcionalit, než přístroj se základními funkcemi. „Vidí jen ta čísla, jen peníze,“ uvedl.

NKÚ prověřoval dotace za roky 2007 až 2013, a to pro Nemocnici České Budějovice, Nemocnici Tábor, Primaved Plzeň a Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje. „Regionální rada (ROP Jihozápad) špatně nastavila indikátory, které měly mimo jiné sloužit k hodnocení projektů a stanovení optimálních rozpočtů. Hodnoty neodpovídaly reálným cenám. Například při nákupu vybavení jednotky intenzivní péče v Nemocnici Tábor by optimální cena byla podle indikátorů rady téměř 260 milionů korun. Skutečná cena ale činila 21 milionů,“ uvedla Málková. Vyjádření nemocnic ČTK zjišťuje.

Vedení ROP tedy podle Málkové nemohlo vyhodnocovat, jestli byly investice ve zdravotnických zařízeních opravdu efektivní. Různé nemocnice pak nakupovaly stejné přístroje za ceny, které se lišily až o stovky procent.

„Společnost Privamed Plzeň třeba pořídila lůžkový monitor vitálních funkcí za téměř 175.000 korun, zatímco Nemocnice Tábor koupila obdobný přístroj za více než 541.000,“ sdělila mluvčí NKÚ. Při pořizování anesteziologického přístroje zase Privamed zaplatil 757.000 korun, kdežto táborská nemocnice o zhruba polovinu více. „V případě výstavby zdravotnických zařízení byla cena za metr krychlový u jednotlivých příjemců až o 53 procent vyšší, než stanovuje vyhláška,“ doplnila.

Zdravotnická zařízení rovněž podle kontrolorů spojovala nákupy levnějšího vybavení do větších celků, aby mohla získat dotace. „Z dotací z operačního programu mohli příjemci nakupovat vybavení s cenou nad 40.000 korun. Jenže některá kontrolovaná zařízení za evropské peníze pořídila například nábytek, počítače a další vybavení za téměř 8,8 milionu, aniž by zmíněný limit splnila,“ uvedla Málková. Regionální rada dotace proplatila, ačkoli se podle pravidel operačního programu jednalo o nezpůsobilé výdaje, uvedl NKÚ.

Nejedná se o první problém ROP Jihozápad. Předloni uložil pražský městský soud tříleté podmíněné tresty bývalému šéfovi rady ROP Jihozápad Jiřímu Trnkovi a jeho podřízenému Martinu Půlpytlovi. Podle verdiktu zasahovali do schvalování a hodnocení výběru projektů a žádostí o dotace. Vrchní soud v Praze pak loni Trnkovi podmínku potvrdil, Půlpytla obžaloby zprostil. Trnka a Půlpytel čelí ještě další žalobě, podle které umožnili obcházet systém pro hodnocení projektů. Loni sice rozhodl soud, že nešlo o trestný čin, ale žalobkyně se odvolala.

I další regionální operační programy měly problémy s předpisy i s porušováním zákonů. Loni například poslal soud na pět let do vězení za korupci exředitele úřadu Severozápad Petra Kušnierze. Dalších šest lidí dostalo v kauze podmíněné tresty. V současnosti soudy a policie řeší další případy týkající se ROP Severozápad, ale i ROP Severovýchod.

12.1.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv