Další čtyři centra duševního zdraví vzniknou v Praze, Brně, Jihlavě a Táboře. Financovaná budou příštích 18 měsíců z evropských fondů, získat mohou téměř 15 milionů korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. V Česku už center, která poskytují ambulantní péči, ale starají se o duševně nemocné i v domácím prostředí, funguje 17. Do budoucna jich má být až stovka.
Péče/ilustrační foto
Do péče center přecházejí pacienti, kteří byli dosud hospitalizovaní v psychiatrických nemocnicích. „Více než 700 pacientům jsme již umožnili návrat do běžného života. V centrech pracují zdravotníci a sociální pracovníci v terénních týmech, dojíždějí za pacientem a pomáhají mu třeba i s každodenními situacemi, jako je hledání práce či vyřizování na úřadech,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Tři centra již vznikla v Praze, po dvou ve Zlínském a Královéhradeckém kraji. V ostatních krajích je zatím jedno, chybí v Ústeckém a Libereckém. Peníze na první rok a půl jejich provozu jdou z Evropského sociálního fondu – Operačního programu Zaměstnanost. Poté se budou hradit z veřejného zdravotního pojištění.

Podpora Center duševního zdraví je jedním ze základních kamenů reformy psychiatrické péče, na které ministerstvo začalo pracovat v roce 2013. Díky jejich péči nemusí pacienti zůstávat v psychiatrických nemocnicích, které budou postupně omezovat svou kapacitu. Cílem je jejich samostatné fungování a aktivní zapojení do společnosti včetně samostatného bydlení či práce.

Do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, tedy kolem deseti miliard korun. S nějakým duševním onemocněním se podle statistik setkal každý pátý Čech, ani polovině se ale nedostalo odborné péče. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu.

4.12.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv