Lidé, kteří se nenechali očkovat proti covidu-19, končili při aktuální vlně nákazy asi pětkrát častěji s koronavirem v nemocnici než lidé s ukončenou prvotní vakcinací a 23krát častěji než nakažení, kteří měli i posilující dávku vakcíny. S údaji v úterý přišlo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na základě analýzy dat z okresu Los Angeles z přelomu roku. Podle deníku The New York Times (NYT) tak potvrdilo poznatky expertů z jiných zemí o silné ochraně vakcín proti vážnému průběhu nemoci při nákaze koronavirovou variantou omikron.

Závěry CDC se vztahují k datu 8. ledna, kdy už podle všeho omikron ve Spojených státech naprosto převládal. Kromě rizika hospitalizace bylo podle agentury u očkovaných nižší i riziko nákazy, a to dvakrát u „plně očkovaných“ a 3,6krát menší u osob s posilující dávkou vakcíny. „Jak během dominance delty, tak následně při omikronu, byly infekce a četnost hospitalizací nejvyšší mezi neočkovanými osobami a nejnižší mezi očkovanými osobami s boosterem,“ píše CDC.

Podle autorky studie Sharon Balterové výsledky sledování více než 400 000 pozitivně testovaných lidí podtrhují význam posilujících dávek vakcín. Dosavadní poznatky naznačují, že několikanásobně zesilují úroveň ochrany před těžkým covidem-19. Podle dat CDC si je ovšem v USA nechalo aplikovat jen asi 40 % obyvatel, kteří mají tuto možnost.

To zřejmě přispělo k závažnosti omikronové vlny ve Spojených státech, která minulý měsíc vyvrcholila s přírůstky okolo 800 000 infekcí na den. Na rozdíl od zemí západní Evropy se USA potýkaly i s rekordními počty nakažených pacientů v nemocnicích a denní počty mrtvých jsou tam nyní opět velmi vysoké. Podle NYT i Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) momentálně země s více než 330 miliony obyvatel eviduje více než 2500 úmrtí souvisejících s koronavirem na den.

Přestože aktuálně počty nakažených a hospitalizovaných rychle klesají, Balterová varovala, že „koronavirus nezmizí“. „Takže tím nejlepším, co mohou lidé udělat, je nechat se naočkovat, a pokud jsou naočkovaní, nechat si dát booster,“ řekla. Ještě výrazně vyšší než u hospitalizací je podle CDC rozdíl mezi „plně očkovanými“ a neočkovanými v případě rizika úmrtí po nákaze koronavirem. Na začátku prosince bylo údajně v USA úmrtí neočkovaného člověka po infekci 20krát pravděpodobnější.

2.2.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv