Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předloží na konci srpna podle premiéra Andreje Babiše novelu zákona o léčivech, která má omezit možnost jejich vývozu, a zajistit tak jejich stálou dostupnost. Stát tak reaguje na problémy s výpadky v distribuci léků. Výrobci dostanou v případě nutnosti povinnost dodat chybějící lék do dvou dnů do kterékoli lékárny v Česku, uvedl Vojtěch po návštěvě Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), na které doprovodil premiéra.

Léky/ilustrační foto

„Jsem velmi ráda, že brzy přibude novela, která popisuje emergentní systém. Pacienti budou mít jistotu, že léky i v té nejmenší lékárně dostanou,“ uvedla ředitelka ústavu Irena Storová. Vojtěch se novelou inspiroval na Slovensku, původně ji plánoval předložit v září, kvůli žádosti premiéra ji vláda posoudí na prvním zasedání po vládní dovolené 26. srpna.

Babiš i Vojtěch zmínili, že neexistuje nástroj, který by omezil přeprodávání léků distributory. Podle ministra tak lehce získají ročně tři až pět miliard korun.

Premiér se při návštěvě pozastavil také nad tím, že zatím neexistuje souhrnný přehled o stavu zásob léků v lékárnách, podle kterého by stát mohl problémy s dostupností léčiv předvídat.

Počátkem roku nebyl v Česku kvůli výpadku výroby dostupný digoxin, který pacienti užívají kvůli poruchám srdečního rytmu. Lék nebyl dostupný od 10. prosince, výrobce pak dovezl mimořádně 16.200 balení ze Slovenska. Výroba přerušená kvůli chybějící účinné látce byla obnovena v polovině ledna.

S vedením SÚKL jednal Babiš i o registracích nových léků, které se provádají, než mohou nový lék lékaři v Česku předepsat. Registrace nyní trvají zhruba půl roku, v uplynulém roce přitom musely být kvůli plánovanému odchodu Británie z EU zaregistrovány nově i léky dovážené z této země.

V Česku se ročně prodají léky za 70 miliard korun, z toho 50 miliard vydají na léky za recept pojišťovny. Podle Babiše se stát musí soustředit na zachování lékáren v malých obcích, Vojtěch v této souvislosti zmínil nový fond vesnických lékáren s 50 miliony korun.

24.7.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv