Lékaři z českobudějovické nemocnice mohou lépe léčit nádorová onemocnění, protože mají k dispozici novou PET/CT kameru za 70 milionů korun. Podobný přístroj v Jihočeském kraji dosud chyběl. Nemocnice navíc dokončila přestavbu diagnostického úseku oddělení nukleární medicíny za dalších 30 milionů korun, řekl dnes novinářům zástupce generálního ředitele Nemocnice České Budějovice Jaroslav Novák.
Nová PET/CT kamera slouží zejména k vyšetřování a sledování efektu léčby nádorových onemocnění a při diagnostice umožňuje mnohem větší přesnost než jiné přístroje. Českobudějovická nemocnice je jediným zdravotnickým zařízením v kraji, kde PET/CT kamera je.
„Zahajujeme provoz dlouho očekávaného PET centra. Pozitronová emisní tomografie představuje špičku v diagnostice a sledování léčby onkologických onemocnění. Provedením tohoto vyšetření je možné mnohem přesněji určit rozsah onkologického onemocnění a v průběhu léčby zhodnotit její efekt a rozhodnout se, která z léčebných možností je pro pacienta nejvhodnější,“ uvedl Novák.
„Prostory pro novou PET/CT kameru jsme začaly budovat letos v dubnu, kdy jsme současně začali i s přestavbou celé diagnostické části oddělení nukleární medicíny v suterénu Pavilonu C. Dokončili jsme ji dle plánu a s částečným omezením poskytované péče,“ uvedl vedoucí oddělení stavebních investic nemocnice František Bostl.
Přestavbu nemocnice hradila z vlastních zdrojů. Na PET/CT kameru přispělo ministerstvo zdravotnictví 32 miliony korun určenými na podporu regionálního zdravotnictví. V jižních Čechách tento diagnostický přístroj zatím nebyl a pacienti kvůli vyšetření museli jezdit do Prahy či do Plzně.
Nová PET/CT kamera od výrobce SIEMENS patří mezi technologickou špičku. Podle vedení oddělení nukleární medicíny pokryje potřebu jihočeského regionu. „Předpokládáme, že vyšetří zhruba dva a půl tisíce pacientů ročně. Jedno vyšetření kamerou přitom trvá dvacet až třicet minut, včetně přípravy nemocného je hotové do dvou hodin,“ řekl primář oddělení nukleární medicíny Václav Maxa.
Na českobudějovickém oddělení nukleární medicíny je každý rok provedeno více než 5000 diagnostických vyšetření kostí, plic, ledvin, srdce a různých nádorů. Lidé ze absolvují i vyšetření endokrinologická, v posledních letech se zvyšují počty vyšetření lymfatického systému dolních končetin a vyšetření sentinelových (strážných) uzlin u nádorů prsu a kožních melanomů.
15.9.2016zdroj: ČTK