Jako první v Česku využívají lékaři v pražském centru pro léčbu obezity nový typ žaludečního balonku, který pomůže pacientům zhubnout za rok přirozenou cestou v průměru 25 kilogramů. ČTK to sdělil primář centra Ladislav Svoboda. Oproti běžným balonkům má nový typ několik výhod – podle potřeby se upraví během léčby jeho velikost vypouštěním či doplněním tekutiny, má až dvakrát větší životnost než starší generace balonků a v těle pacienta může zůstat až jeden rok.

Obezita/ilustrační foto

Léčba pomocí gastrického balonku je vhodná pro pacienty s indexem hmotnosti BMI přes 30. Silikonový balonek se zavede do žaludku a naplní fyziologickým roztokem. Tím navozuje pocit plnosti a omezuje hlad. Na rozdíl od dosud užívaných balonků může zůstat v žaludku až 12 měsíců. Za tu dobu si pacient zvykne na dietní omezení a je pro něj pak snazší pokračovat ve zdravějším životním stylu i poté, co mu je balonek odebrán.

„Největší výhoda je delší životnost nové generace balonku, která se zdvojnásobila na 12 měsíců. Během této doby se už dá dosáhnout opravdu skvělých výsledků,“ ocenil primář centra Iscare.

Na rozdíl od jiných metod hubnutí je balonek podle něj zcela bezpečný. Pacienti ho dobře snášejí, míra jeho naplnění se určí podle potřeb konkrétního pacienta. Průměrný úbytek váhy je mezi 23 až 27 kilogramy za rok. „Konečný výsledek hubnutí je individuální a závisí na předchozí váze pacienta. Lidé, kteří se snaží hubnout pouze kombinací diet a sportu, ztratí v průměru jen osm až deset procent hmotnosti,“ uvedl primář.

Zavedení balonku je jednoduché a šetrné. Pacient podstoupí na klinice endoskopické vyšetření krku, žaludku a dvanáctníku. Předoperační vyšetření i samotný výkon se provádějí v jednom dni, pacient je propuštěn druhý den. Zavedení balonku trvá 20 až 30 minut, pacient dostane tišící léky na odstranění pocitů strachu, stresu a bolesti. Zákrok si pak nepamatuje.

Z kliniky odchází pacient s výživovým plánem, naučí se jíst zdravě, pravidelně a po menších porcích. Po 12 měsících mu lékaři balonek z těla endoskopicky vyjmou. Pacient i pak pokračuje ve zdravém životním stylu.

Jediným rizikem metody je možnost protržení balonku a únik tekutiny do žaludku. Pro tyto případy se do roztoku v balonku přidává lékařská modř, která na problém okamžitě upozorní obarvením moči.

2.3.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv