Novým přednostou kliniky kardiovaskulární chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se stal od 1. května Ivan Netuka. Nahradil Jana Pirka. Devětašedesátiletý Pirk dál zůstává přednostou kardiocentra IKEM, pod které klinika kardiovaskulární chirurgie spadá. Dnes o tom informovala mluvčí IKEM Veronika Velcová. Čtyřiačtyřicetiletého Netuku, který v IKEM působí od roku 2000, na místo doporučila komise složená ze zástupců ministerstva zdravotnictví, odborných společností a institutu.

Dohoda/ilustrační foto

„Převzít řízení kliniky po Janu Pirkovi pro mě znamená především velkou zodpovědnost vzhledem k výsledkům, kterých pan profesor při rozvoji pracoviště dosáhl. Jsem nesmírně rád, že zůstává plně aktivní, abychom mohli nadále čerpat z jeho odborných zkušeností,“ uvedl Netuka. V oboru kardiovaskulární chirurgie budou podle Netuky stále významnější roli hrát technologické inovace. „Mým důležitým úkolem bude takové trendy programově implementovat, zabezpečit vysokou kvalitu zdravotní péče a dále upevňovat naše postavení ve vysoce konkurenčním prostředí,“ doplnil nový přednosta, který chce dál rozvíjet mezinárodní výzkumné projekty a spolupráci s akademickou sférou, především Karlovou univerzitou (UK).

Pirk působil ve vedení kliniky kardiovaskulární chirurgie od roku 1991. „Docent Ivan Netuka je výtečný chirurg, podílel se, či přímo spolu se mnou zaváděl výjimečné programy naší kliniky. Mám jistotu, že nedojde k narušení kontinuity našich programů a společně budeme pokračovat v dosavadní práci,“ uvedl Pirk.

Netuka nastoupil po promoci na 1. lékařské fakultě UK v roce 1996 na oddělení cévní chirurgie Nemocnice na Homolce. V roce 2000 přešel do IKEM, aby získal kvalifikaci v oboru kardiochirurgie, kterou dovršil specializační atestací v roce 2005. Následně působil na pozici zástupce přednosty pro vědu a výzkum, od roku 2011 byl zástupcem přednosty kardiocentra IKEM.

V rámci oboru se zaměřuje zejména na oblast minimálně invazivních kardiochirurgických technik. Profesně se spolupodílel na založení a soustavném rozvoji řady odborných projektů IKEM, například na programu mechanických srdečních podpor a transplantací srdce. Je autorem více než 100 odborných publikací, pravidelně přednáší na 1. lékařské fakultě UK i v zahraničí a zastává exekutivní funkce v mezinárodních i tuzemských odborných společnostech.

IKEM je největším specializovaným klinickým a vědeckovýzkumným pracovištěm v České republice. Zaměřuje se na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantace orgánů, diabetologii a léčbu poruch metabolismu u pacientů z celé ČR.

2.5.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv