Nymburk se chce stát pilotním městem v projektu, který sleduje zápach i kvalitu vzduchu. Jedná kvůli tomu se společností Odour, která se na tato měření specializuje. Nymburk se hodlá do projektu zapojit především kvůli stížnostem na místní zinkovnu a lakovnu APP, někdejší AZOS, která podle místních obyvatel obtěžuje zápachem každodenní život, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí radnice Petr Černohous.

Znečištěný vzduch/ilustrační foto

Nymburk se několik let snaží firmu donutit, aby snížila zápach z provozu. Firma s kritikou města nesouhlasí a tvrdí, že splňuje veškeré předpisy. Podnik neporušuje žádné předpisy ani podle zjištění stavebního úřadu v Mladé Boleslavi, kterému byl spor přidělen.

Součástí projektu na měření zápachu je například umístění meteostanice. Systém AirQ umí identifikovat a monitorovat zdroje pachu a měřit pachový tok. Metoda funguje tak, že stížnosti zaznamenávají obyvatelé pomocí aplikace v mobilním telefonu a odešlou je do systému. Systém stížnost vyhodnotí na základě hydrometeorologických dat a emisí zápachu odcházejícího ze zdroje jako oprávněnou, nebo neoprávněnou.

Stížnosti také systém eviduje do map a je vodítkem pro státní správu, kde hledat původce zápachu a zda je nutné ho regulovat. Město by mohlo spolupráci se společností Odour navázat počátkem příštího roku.

Spor mezi firmou a městem skončil u soudu. Nymburský okresní soud loni v červnu rozhodl, že zápach z provozu AZOS neobtěžuje okolí víc než ostatní podniky v průmyslové zóně. Město se u soudu domáhalo toho, aby firmě nařídil zápach snížit. Rozsudek potvrdil letos krajský soud. Druhou část žaloby, v níž Nymburk žádal zastavení provozu, postoupil okresní soud příslušným úřadům, tedy stavebnímu úřadu. Spis putoval na kolínský stavební úřad, který se ale prohlásil za podjatý. Konečné rozhodnutí tak učinil až stavební úřad v Mladé Boleslavi.

7.12.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv