Zájem o dobrovolné testování na covid-19 před Vánoci má podle průzkumu ministerstva zdravotnictví asi 40 % lidí. Test bude možné absolvovat na 2000 místech, a to na stávajících odběrových stanovištích nebo v ordinacích lékařů. Zapojení praktických lékařů bude dobrovolné, na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Testování by mělo začít 18. prosince a skončit 15. ledna, opakovat test bude možné jednou za pět dní.

laboratory technician testing corona virus , COVID 19 test

„Počítáme se zhruba 2000 míst, kde bude možné vyšetření provádět,“ uvedl ministr. Již dříve řekl, že počítá minimálně s jedním v každém okrese. Praktičtí lékaři se mohou zapojit dobrovolně. „S vedením jejich společnosti jsme domluveni na tom, že velká řada z nich bude spolupracovat,“ dodal. Zapojí se i další ordinace, například zubních lékařů. Hlásit se mohou iniciativě Lékaři pomáhají Česku, která je koordinuje.

Všichni zájemci budou mít test, který stojí asi 150 korun, hrazený i opakovaně z veřejného zdravotního pojištění. Vzorek se odebírá stejně jako pro PCR test výtěrem z nosohltanu. Antigenní metoda na rozdíl od metody PCR nevyžaduje kultivaci vzorku v laboratoři, výsledek se vyhodnocuje přímo na místě odběru zhruba za 15 minut, podobně jako například těhotenský test.

Ministr také upřesnil své pondělní vyjádření o nové „metodice“ Evropského centra pro kontrolu infekčních nemocí (ECDC), která upravila přístup k antigenním testům. Podle Blatného byla vydaná takzvaná definice případu, kterou je možno hodnotit antigenními testy.

Zejména v posledních týdnech se objevují informace o dalších českých metodách testování. Některé se snaží vyhnout nepříjemnému odběru výtěrem z nosohltanu, například univerzita v Olomouci připravila test na vykloktání úst a firma Diana Biotechnologies ze slin.

Ministr Blatný se na tiskové konferenci vyjádřil také k iniciativě Cesta ze tmy, která chce nabízet mobilní odběrové místo na testy, které si budou moci objednat například pořadatelé kulturních nebo sportovních akcí. „Ten princip považuji za velmi zajímavý a přínosný. Myslím si, že je to jedna z dobrých cest,“ uvedl ministr. Podle něj je ale zásadní, aby byly používané testy certifikované pro použití v České republice, což zatím není dořešeno.

10.12.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv