Otec genetiky Gregor Johann Mendel zanedlouho oslaví 200 let od svého narození. Vědce, který položil základy moderní genetiky a kterého zná celý svět, připomene obří, sedmimetrový hrášek. Ten se v následujících 14 dnech objeví na známých místech v Brně a bude lidem připomínat tuto světově proslulou osobnost a její slavné pokusy s hrachem, které Mendel prováděl za zdmi augustiniánského opatství. Tím zkoumal, jak se jednotlivé znaky a vlastnosti dědí z rodičů na potomstvo. Výsledkem tohoto zkoumání byla publikace, která položila základy moderní genetiky – popsal v ní zákony dědičnosti, které platí dodnes. Přelomový význam této publikace však odborná veřejnost docenila až 16 let po Mendelově smrti. 

Obří hrášek upozorní na osobnost, která zanechala stopu nejenom v jihomoravské metropoli, ale po celém světě – Gregora Johanna Mendela.

Mendel studoval na univerzitě ve Vídni matematiku, fyziku a přírodní vědy. Jako první pak ve své práci aplikoval matematické metody v biologickém výzkumu. Většinu své práce vykonal za zdmi Augustiniánského kláštera na Starém Brně a zde byl také vysvěcen na kněze a později se sám stal opatem. Na zahradě opatství se stále nachází základy skleníku, ve kterých prováděl své průkopnické pokusy. V areálu opatství je nyní Mendelovo muzeum Masarykovy university, kde uchovávají originál rukopisu, ve kterém popsal zákony dědičnosti.

Osobnost Gregora Johanna Mendela lidem přiblíží festival Mendel, kde si návštěvníci kromě zábavné sekce mohou vyzkoušet ve stáncích muzea izolovat DNA a seznámí se například s tématem šlechtění rostlin. „Hrášek bude putovat po známých brněnských dominantách – nejprve se objeví u sochy Jošta na Moravském náměstí. Poté jej přesouváme na hrad Špilberk, kde se zdrží čtyři dny a pak ho postupně přemístíme na Campus Masarykovy univerzity, ke kostelu sv. Michala, k Mahenovu divadlu a další místa v Brně. Na závěr se dokutálí do opatství na Mendelově náměstí, kde si jej mohou užít návštěvníci festivalu Mendel, který začíná 17. a končí 19. 7.,“ říká Jakub Carda, ředitel Společně o.p.s., která akci organizuje.

6.7.2020

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv