Očkovací kalendář se v Česku průběžně mění. Je-li k tomu důvod, povinnost se u dané nemoci ruší a naopak se zařazují očkování nová, řekla ČTK členka národní imunizační komise a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová. Od roku 2010 tak bylo zrušeno povinné očkování proti TBC, zůstalo jen pro rizikové děti. V roce 2010 a 2012 byla zavedena dvě nepovinná plošná očkování hrazená zdravotní pojišťovnou, a to proti pneumokokům a rakovině děložního čípku u dívek.

Kalendář/ilustrační foto

„Celkově imunizační kalendář za posledních deset, patnáct let doznal velmi výrazných změn, a z původních zhruba 18 povinných aplikací do 15 let jich je dnes pouze osm,“ upřesnila. Povinně se očkuje proti devíti nemocem, z nich šest, záškrt, tetanus, dávivý kašel, hepatitida B, haemophilus influenzae a dětská obrna, je v hexavakcíně a pak se celoživotně doočkovává proti tetanu. Další tři, spalničky, zarděnky a příušnice, jsou v trojvakcíně.

Pravidelná očkování v Česku ročně podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty zachrání na 500 životů a zabrání až 150.000 infekčních onemocnění. Povinnost očkování ale někteří rodiče napadají, proti jsou i někteří lékaři propagující alternativní medicínu.

„V zemích, kde díky očkování už některé nemoci nejsou, se zapomíná na jejich rizika a vyzdvihují se rizika vakcinace,“ řekl ČTK vědecký sekretář České vakcinologikcé společnosti Roman Chlíbek. Český klub skeptiků Sisyfos udělil „bludný balvan“ praktické lékařce Ludmile Elekové, podle ní není nutné děti vůbec očkovat, vakcinace prý jen oslabuje imunitu. Podle Chlíbka představuje vakcinace minimální zátěž, z 3000 antigenů, jež vakcíny obsahovaly v 60. letech 20. století, klesl jejich počet na 60.

Podle vědecké rady České lékařské komory nepostupují lékaři odmítající očkování „lege artis“, tedy podle pravidel vědy.

Kritici očkování argumentují svobodnou volbou a medializují jednotlivé případy komplikací. Ústavní soud dnes rozhodne o návrhu na zrušení části zákona o ochraně veřejného zdraví, která umožňuje ministerstvu zdravotnictví prováděcí vyhláškou vymezit povinné vakcíny. Vakcinologové sázejí na osvětu, východiskem podle nich nejsou prvotně postihy.

Národní imunizační komise podle Cabrnochové o zrušení povinnosti očkovat neuvažuje, navrhuje ale některé aktuální změny. Loni se v ČR kontrolovaly hladiny protilátek u dětí a porovnávalo se, jak jsou ve kterém věku děti chráněny. Na základě těchto dat komise doporučila od roku 2016 posunout druhou dávku přeočkování trojvakcínou až na sedm let věku. Teď se dává druhá dávka šest měsíců po první, která se aplikuje od 15. měsíce věku.

„Epidemiologická situace je taková, že až na lokální epidemii spalniček na Ústecku zatím problém není takový, abychom upřednostnili individuální ochranu, ale naopak se ukázalo, že například proti příušnicím, které se objevily u mladších dorostenců, je výhodnější, aby jim protilátky vydržely co nejdelší dobu, posunout přeočkování druhou dávkou až raný školní věk,“ vysvětlila lékařka.

K vymahatelnosti očkování dodala, že je předmětem diskusí v řadě zemí. Možná je nepřímá vymahatelnost ve vazbě na sociální dávky nebo nástup do školky a školy. Proti návrhu projednávanému ve Sněmovně na zpřísnění sankcí se ohradili pořadatelé letních akcí pro děti. Potvrzení o očkování běžně požadují státní mateřské školy, některé soukromé školky to nedělají, zákon by je za to měl sankcionovat. Tyto nepřímé sankce se osvědčily například v USA, kde očkování je podmínkou přijetí i na vysokou školu.

Zákon v ČR zpřísňuje sankce také pro lékaře, kteří odmítají očkovat dítě. Na rozdíl od Slovenska není v Česku pro lékaře oznamovací povinnost, že dítě není očkované. Musí si jen nechat od rodičů podepsat, že je poučil o rizicích. Kontrolu proočkovanosti provádějí hygienici, kteří mohou nahlížet do zdravotní dokumentace dítěte. Vyzvou rodiče k doplnění očkování, pokud to rodiče odmítnou, zahájí s nimi správní řízení.
Očkovací kalendář pro děti a dospívající

povinná očkování nepovinná očkování
kojenec 9.týden-hexavakcína(1.dávka)
3.měsíc-hexavakcína(2.dávka)
4.měsíc-hexavakcína(3.dávka)
11.-15.měsíc-hexavakcína(4.dávka)
6.týden-rotaviry(1.dávka)od
10.týdne-rotaviry(2.dávka)
3.měsíc-pneumokoky(1.dávka)
4.měsíc-pneumokoky(2.dávka)
5.měsíc-pneumokoky(3.dávka)
11.-15.měsíc-pneumokoky(4.dávka,přeočkování)
batole 15.měsíc-spalničky,zarděnky,příušnice(1.dávka)
21.-25.měsíc-spalničky,zarděnky,příušnice(2.dávka)
od 12.měsíce-meningokokA,C,W135,Y
-NEBO 15.měsíc-spalničky, zarděnky, příušnice a plané neštovice
-NEBO 21.-25.měsíc-spalničky, zarděnky,příušnice a plané neštovice (2.dávka)
nástup do kolektivu 5.-6.rok-záškrt, tetanus,dávivý kašel (přeočkování)
10.-11.rok-záškrt,tetanus,dávivý kašel,dětská přenosná obrna(přeočkování)
3.-5.rok-žloutenka A(dvě dávky)
chřipka
5.-6.rok-klíšťová encefalitida(tři dávky)
plané neštovice(dvě dávky)
meningokok
10.-11.rok-očkování nebo přeočkování meningokok A,C,W135,Y
12.let-plané neštovice,žloutenka A, klíšťová encefalitida,meningokok,chřipka
13.let-rakovina děložního čípku (ve věku 13 let plně hrazená pojišťovnou, později se na ni doplácí)

Zdroj Česká vakcinologická společnost

23.2.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv