Očkování proti covidu-19 asi bude letos možné také v zubních ordinacích nebo v lékárnách. Změnu předpokládá vládní novela o ochraně veřejného zdraví, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení do zdravotnického výboru, bude na ně mít delší než obvyklou lhůtu.

Návrh předložil ještě někdejší kabinet Andreje Babiše. Očkovat proti covidu-19 by podle předlohy mohli všichni poskytovatelé zdravotních služeb. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek podotkl, že na podzim může přijít další vlna koronaviru. „Pokud bude do budoucna potřeba naočkovat více lidí, úkol bude zvládnutelný,“ uvedl.

Naopak zpravodaj Bohuslav Svoboda poukázal na to, že novela vznikla za jiné situace. Zákon je nedopracovaný, když zubaři a lékárníci by mohli očkovat i bez odborného dozoru, poznamenal. Obdobně argumentovali také další poslanci, například podle Věry Adámkové není rozšiřování možností očkování proti covidu-19 vhodné ani potřebné.

Novela předpokládá, že by museli zajistit ve svých zdravotnických zařízeních prostory a potřebné vybavení. Minimální standardy pro školení, náležitosti prostor pro očkování a jejich vybavení by stanovilo ministerstvo zdravotnictví.

„Očkování by mělo patřit výhradně do ordinace lékaře, který pacienta zná,“ řekla Karla Maříková. S návrhem na zamítnutí novely neuspěla, stejně jako Julius Špičák se snahou o její vrácení k dopracování.

Předloha vznikla za bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, vychází z německé legislativy.

V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti a dorost. Zubních lékařů je asi 7500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12 700. Lékáren je zhruba 2800.

6.4.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv