Genitální bradavice, vznikající několik měsíců po infekci HPV, které napadají kůži a sliznici v intimních partiích, postihují nejen ženy, ale i muže. V Evropě jimi ročně onemocní více než 380 tisíc mužů.

„Ve své ordinaci pacientům nejčastěji sděluji diagnózu genitálních bradavic nebo přednádorových a nádorových stavů. I přes osvětu o hrozbách HPV se ale bohužel stále setkávám s velkým počtem nových pacientů v pokročilých stadiích nemoci,“ říká gynekolog MUDr. Michal Mihula z Městské nemocnice Ostrava. HPV je vůbec nejčastější sexuálně přenosnou infekcí a v životě se s ní setká až 80 % mužů. Mají tak stejné riziko jako ženy se HPV infikovat. Většinou si tělo s infekcí samo poradí bez dalších následků, v některých případech ale může také dojít k rozvoji závažných onemocnění, jako je například karcinom anu nebo karcinom v oblasti hlavy a krku.

Kolem 60 % případů análního otvoru je způsobeno infekcí HPV. Riziko zvyšuje anální styk. Počet případů HPV karcinomů v oblastí ánu celosvětově stoupá.

Pojem karcinomy hlavy a krku zahrnuje především zhoubné (maligní) nádory, vycházející ze sliznice horních dýchacích a polykacích cest. V celosvětovém měřítku se jedná o 5. nejčastější zhoubné nádory. Karcinomy této oblasti vznikají většinou následkem poškození sliznice kouřením, ale některé případy souvisí infekcí HPV. Podle odborníků právě počet karcinomů v oblasti hlavy a krku, které jsou spojeny s infekcí HPV, dramaticky roste.

Česká republika byla v roce 2018 třetí zemí na světě, která zavedla u 13letých chlapců hrazení vakcinace ze zdravotního pojištění. Jejich proočkovanost je však i přesto stále velmi nízká. V letech 2018 a 2019 se u 13letých chlapců pohybovala pouze okolo 29,7 %. „Povědomí o tom, jak moc důležitá je pro chlapce vakcinace proti HPV, je stále nízké. Dříve se infekce spojovala především s rakovinou děložního čípku u žen. Nyní již víme, že HPV viry mohou způsobit i řadu dalších nemocí u mužů a že pomocí vakcinace jim lze předcházet. Očkovaný chlapec navíc zároveň chrání i svou partnerku,“ říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Specialisté doporučují naočkovat dívky i chlapce ještě před začátkem jejich sexuálního života. Vhodná je k tomu například 13letá preventivní prohlídka. „Předpokládáme, že v tomto věku dítě ještě není sexuálně aktivní, a navíc máme studie, které potvrzují, že si právě v tomto období tělo utvoří nejvíce protilátek. Rodiče si občas nechtějí připustit, že i jejich dítě začne sexuálně žít, a nad očkováním z tohoto důvodu bohužel neuvažují,“ doplňuje MUDr. Šebková.

V boji s rakovinou způsobenou HPV viry jsou důležitá preventivní vyšetření. Zatímco ženy pravidelně dochází na screening děložního hrdla, pro muže žádné podobné pravidelné vyšetření, které by například včas odhalilo rakovinu anu, neexistuje. „Očkování chlapců je proto velmi důležité. K lékařům se muži dostanou obvykle až v pokročilých stadiích nemoci, kdy pociťují závažné potíže,“ říká MUDr. Mihula a dodává: „Víme, že očkování před tím, než se děti setkají s HPV infekcí, je nejúčinnější. Určitě ale podporuji také vakcinaci těch, kteří jsou již sexuálně aktivní. Podle našich dosavadních zkušeností je i u těchto lidí po očkování menší pravděpodobnost, že se nemoci způsobené HPV rozvinou.“

30.9.2021

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv