Od příštího roku změní zdravotní pojišťovnu podle předběžných dat téměř 62 000 lidí. Podzimního přestupního termínu jich využilo téměř o 3000 víc než před rokem. V ČR působí sedm zdravotních pojišťoven. Lidé mohou o změnu žádat do konce března, kdy změní pojišťovnu od pololetí, a do konce září, kdy je změna od dalšího kalendářního roku.
Více pojištěnců, než od nich odejde, přejde příští rok ke třem pojišťovnám. Asi o 2400 lidí si polepší Oborová zdravotní pojišťovna (OZP). „S nabídkou preventivních programů, zejména s příspěvkem až 2000 korun na dentální hygienu, jsme se skvěle strefili klientům do jejich představ a potřeb. Přispělo k tomu jistě i to, že jsme se rozhodli umožnit čerpání příspěvků i přes kupony,“ sdělil generální ředitel OZP Radovan Kouřil.
Téměř 2000 klientů navíc získala také Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, která je zhruba s 1,3 miliony klientů druhou největší v Česku. „Velice si vážíme toho, že pro stávající klienty a rovněž pro více než 10.000 dalších, kteří se k pojišťovně přihlásili, nejsou motivem ke změně jen ‚lákadla‘ horentních bonusů z fondu prevence,“ uvedla mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.
Po ztrátě 530 pojištěnců si mírně polepšila i Zdravotní pojišťovna zaměstnanců Škoda, která získala o 12 klientů víc.
Předběžná data ukázala u Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) záporné saldo zhruba 830 pojištěnců. Podle vedoucího oddělení marketingu pojišťovny Jana Matese dodatečně zpracované přihlášky ukazují saldo o 190 pojištěnců příznivější. „V příštích měsících přibudou v řadách pojištěnců VoZP ještě noví vojáci, kteří nastupují do armády, takže k 1. lednu očekáváme mírně plusové saldo,“ sdělil.
Přibližně o 870 klientů méně bude mít od roku 2020 třetí největší, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). „Saldo odchodů a příchodů v rámci podzimního přestupního termínu mezi pojišťovnami je mírně záporné, celková bilance za celý rok je ale kladná,“ uvedla k tomu mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.
Zdravotní pojišťovně RBP ubude začátkem roku přes 1200 pojištěnců. Druhou nejmenší pojišťovnu opustí přes 8300 lidí, přejde k ní 7100. V RBP se dlouhodobě počet klientů pohybuje mezi 420.000 až 430.000. „Do roku 2017 jsme registrovali roční nárůst v průměr kolem 1000 až 1500 nových klientů. V posledních letech ale ztrácíme. Možná i proto, že působíme v regionech s velmi dynamickými ekonomicko-sociálními změnami a s vysokou konkurencí služeb nejenom zdravotních pojišťoven, kde je fluktuace pojištěnců zcela zákonitě vyšší. To ovšem nepovažujeme za žádnou hrozbu. Stále jsme prokazatelně ekonomicky stabilní zdravotní pojišťovnou,“ uvedl výkonný ředitel RBP Antonín Klimša.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je s 5,9 miliony klientů největší v Česku. Od začátku roku jí ubude zhruba 1500 pojištěnců, což je méně než před rokem. „Potvrzuje se trend, že už několik let je počet klientů VZP stabilní. Masivní odchody, kdy opouštělo pojišťovnu řádově i sto tisíc pojištěnců, jsou pryč,“ řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Loni v podzimním termínu nejvíc klientů přibylo ČPZP, druhý největší přírůstek evidovala ZPMV. Asi o 250 lidí si polepšila ZP Škoda. Ostatní zdravotní pojišťovny zaznamenaly úbytek, nejvíc lidí odešlo od VoZP.
Podle kritiků není český systém veřejného zdravotního pojištění pravým pojišťovnickým systémem, protože si pojišťovny nemohou reálně konkurovat. Jako jediný nástroj, kterým se mohou reálně odlišit, mají kromě smluvní politiky příspěvky z fondu prevence, z nichž klientům proplácejí například očkování, pravidelnou pohybovou aktivitu, ale také některá vyšetření.
22.10.2019zdroj: ČTK