Před 15 lety, 19. dubna 2005, provedli lékaři pod vedením kardiologa Jana Černého v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně současnou transplantaci jater, ledvin a srdce. Jednalo se o první takovou operaci v ČR a zřejmě i v celé Evropě.

Jinak to nešlo, oznámil tehdy skromně Černý. „Pokud by byla provedena transplantace jen jednoho orgánu, nastalo by selhání jiného orgánu,“ popsal zákrok, který jedenapadesátiletému truhláři z Krnova Janu Chalupovi prodloužil život o dva roky. Centrum, které sídlí v areálu Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně, uskutečňuje největší počet srdečních operací a transplantací orgánů po pražském IKEM.

Profesor Černý (narozen 1941) provedl první transplantaci srdce v roce 1992, o tři roky později získal primát v rámci ČR, když jako první transplantoval srdce u dítěte. V roce 1998 pak realizoval první českou kombinovanou transplantaci srdce a ledviny. Ředitelem Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie byl Černý v letech 1990-2005, v roce 2005 jej tehdejší ministr zdravotnictví David Rath odvolal z funkce v souvislosti s Černého kritickým postojem k projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC). Do ředitelského postu se Černý pak vrátil na období 2006 až 2007, v října 2011 jej prezident republiky Václav Klaus vyznamenal Medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

18.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv