Nových případů rakoviny prsu je v současné době zhruba o třetinu víc než v době zavedení screeningu v roce 2002. Vyplývá to z dat o výskytu různých druhů rakoviny. Díky včasnějšímu záchytu malých nádorů ale klesá počet žen, které nemoci každý rok podlehnou.

„Pokud je nádor zjištěný v raném stadiu, je prakticky stoprocentní šance na vyléčení,“ řekl zakladatel screeningového programu Jan Daneš. Přesto v roce 2018, ze kterého pocházejí poslední data, podlehlo rakovině prsu téměř 1800 žen. Jejich počet je sice přibližně stejný jako v roce 1990, nádorů lékaři ale tehdy odhalili jen asi 3500.

Zhruba od roku 2013 počty nových případů spíš stagnují kolem 7800 ročně. Podle primářky Mamacenter Miroslava Skovajsové je stagnace u screeningových programů typická. Kapacity pro vyšetřování je v mamografických centrech jsou dostatečné, využívá je ale jen necelých 60 % žen, které na pravidelná vyšetření mají nárok.

Screenigem lékaři nazývají pravidelné vyšetřování zdravých osob, které ale mají zvýšené riziko, například kvůli věku. Ženy od 45 let tak mohou jednou za dva roky podstoupit mamografické vyšetření prsu hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Mladším lékaři doporučují šetrnější sonografické vyšetření, které sice není bezplatné, ale zdravotní pojišťovny na něj zpětně přispívají.

Podle Daneše poklesl počet vyšetření v době epidemie covidu-19 zhruba o 7 %, což může znamenat desítky neodhalených nádorů. „Zvýšil se počet žen, které přišly s velmi pokročilými nádory,“ dodal. Kromě lékařských vyšetření odborníci doporučují i samovyšetřování, ideálně týden až deset dní po menstruaci.

Na vzniku rakoviny prsu se podílí podle Daneše mnoho rizikových faktorů od genetických přes obezitu, užívání alkoholu, vysoký stres a další faktory spojené se životním stylem po odkládání prvního těhotenství. Zhruba 45 % případů se objeví u žen ve věku 60 až 74 let, výjimkou nejsou ale ani mladé pacientky.

19.5.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv