Od roku 2002, kdy byl v Česku zahájen screeningový program na včasné odhalení rakoviny prsu, se úmrtnost na tuto chorobu snížila o 30 %. Pokud lékaři zjistí karcinom prsu v počátečním prvním stadiu, mají pacientky stoprocentní šanci, že budou žít nejméně dalších 5 let. U žen, které pravidelně chodí na vyšetření, je 75 % karcinomů prsu odhaleno v prvním stadiu nemoci. Na kulatém stolu ke screeningu ženských onemocnění to dnes řekl Jan Daneš z Radiodiagnostické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ročně v Česku podle Daneše zemře asi 1600 žen na rakovinu prsu a nemoc se nově objeví u zhruba 7300 až 7400. Roční počty nových případů podle Daneše stagnují. V posledních letech se zlepšuje léčba karcinomu prsu v pokročilejších stadiích, ale podle lékaře se vyplatí diagnostikovat ženu s rakovinou prsu v počátečním stadiu.

V souvislosti s epidemií covidu loni podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) poklesl počet preventivních vyšetření na rakovinu prsu asi o 8 %. Podle Daneše tak na vyšetření nepřišlo asi 60 000 až 70 000 lidí. Za větší problém považuje to, že přibývá případů, kdy ženy zanedbaly prevenci a přicházejí k lékaři až s pokročilým stadiem nemoci. Podle Daneše roste také počet agresivních forem nemoci, hlavně u starší generace. Podle něj k tomu pravděpodobně přispěl stres a napětí v době covidové epidemie. „Víme, že životní styl a stres je rizikový faktor karcinomu prsu,“ poznamenal lékař.

Asi 61 až 62 % žen ve věku od 45 do 69 let se podle Daneše účastní screeningového vyšetření každé dva roky. Odborníci nyní řeší se zdravotními pojišťovnami, jak účast na vyšetření zvýšit a zajistit, aby ženy chodily každé dva roky.

Náměstek ředitele VZP David Šmehlík v diskusi řekl, že pojišťovna bude mimo jiné pokračovat s adresným zvaním žen, které na kontroly nechodí. Problémem ale podle něj je, že na některé skupiny populace ani zvací dopisy nepůsobí. Podle Daneše je možností i to, že by se znevýhodněným pacientkám nabídla doprava do centra, kde jim mamografické vyšetření udělají.

26.7.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv