Odborová centrála, zdravotnické odbory a lékařská komora požádají premiéra Bohuslava Sobotku o mimořádné jednání šéfů koaličních stran a krajů ke zdravotnictví. Novinářům to po dnešním společném jednání řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula s tím, že k tématu zřejmě bude svoláno i mimořádné plénum tripartity, v níž zasedají zástupci státu, zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Tisková konference/ilustrační foto

„Situace v českém zdravotnictví ohrožuje vývoj české ekonomiky. Myslíme si, že je nutno zahájit velmi intenzivní léčbu pacienta, který byl v tomto případě přivezen na akutní péči a musí být resuscitován,“ řekl Středula.

Záchranu nelze podle shodného názoru odborů i komory provést bez přílivu peněz, bez zásahu do státního rozpočtu a bez dohody koaličních stran.

Kvůli nedostatku peněz omezují nemocnice provoz některých oddělení či je zavírají. Například v chirurgických oborech 92 procent oddělení zajišťuje péči jen díky nadměrným přesčasům. Podle odborů a komory se v nemocnicích hromadně nedodržuje zákoník práce ohledně přesčasů.

Komora, lékařské a zdravotnické odbory i nemocnice požadují zvýšení odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané, aby do tří let mohly stoupnout platy zdravotníků celkem o 30 procent.

Středula připomněl, že koalice má v programovém prohlášení zvyšování odvodů státu. Situaci by měla zohlednit také při přípravě střednědobých rozpočtových rámců. „Konkrétní požadovanou částku neřekneme. Nejdeme vyhrožovat, chceme hledat krizový scénář, chceme, aby si vláda uvědomila akutnost situace. Otázka není, zda do zdravotnictví peníze dát, nebo ne, ale kolik, aby se personální situace stabilizovala,“ řekl.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková uvedla, že v letech 2010 až 2014 přišlo zdravotnictví řadou kroků, jako bylo opakované zvýšení DPH či zvyšování platů nekryté z příjmů od zdravotních pojišťoven, o více než 30 miliard korun. „Částka nebyla saturována, tudíž nemocnice nezvyšovaly personální kapacity. Teď už je to za horizontem, který se dá snášet,“ řekla.

Zdravotnické odbory žádají navýšení o těchto 30 miliard. Stát by podle nich měl od příštího roku platit za své pojištěnce stejně jako platí osoby bez zdanitelných příjmů.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček kvůli nesouhlasu ministra financí Andreje Babiše neuspěl ve vládě s návrhem na pravidelnou valorizaci odvodů státu ze zákona. Do pololetí proto předloží návrh na valorizaci jen pro příští rok. Babiš odkazuje Němečka na hledání rezerv uvnitř systému, hovoří o „černých dírách“.

Středula uvedl, že pokud Babiš tyto černé díry konkrétně pojmenuje, odbory mu pomohou je ucpat. Situaci to ale nevyřeší, protože nedostatek finančních prostředků je systémový, řekl.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek dodal, že pokud má Babiš konkrétní indicie, měl by podat trestní oznámení. Zdravotníků se podle něj slova o černých dírách dotýkají, české zdravotnictví naopak podle zahraničních expertů je „zázrakem efektivity“, řekl Kubek.

ČLK před měsícem vyzvala v otevřeném dopise vládu k vypracování krizového plánu na záchranu českého zdravotnictví. Premiér Bohuslav Sobotka slíbil, že se bude zdravotnictvím zabývat. Ze zdravotnictví chce Kubek učinit téma podzimních krajských voleb. ČLK si na to najala agenturu, která před pěti lety připravila úspěšnou kampaň spojenou s hromadnými výpověďmi lékařů z nemocnic Děkujeme, odcházíme.

5.4.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv