Premiér Andrej Babiš slíbil navýšení odměn pro zdravotnickou záchrannou službu (ZZS) na 120 000 korun. Napíše ministrovi zdravotnictví, řekla po dnešním jednání předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Babiš na twitteru uvedl, že se s odboráři na navýšení shodli. Odměny pro zdravotníky v nemocnicích až 75 000 korun za druhou vlnu epidemie jdou ze speciálního dotačního fondu, pro ostatní obory ze zdravotního pojištění.

„Uznal náš argument, že zdravotničtí záchranáři nemají na rozdíl o nemocničních zdravotníků žádné další příplatky za práci s pacienty s covidem,“ uvedla Žitníková. Podle ní těch 45 000 korun navíc kompenzuje tyto příplatky za práci v infekčním prostředí. Záchranáři podle ní také pracují v ochranných oblecích, nosí i celoobličejové masky nebo musí čistit sanitku po každém pacientovi.

„Záchranáři si stejně jako zdravotníci zaslouží odměny v rozsahu stejném jako za první vlny,“ uvedl Babiš. Loni v květnu schválila vláda na tyto odměny 1,12 miliardy korun, přímo na odměny zdravotníkům z nich je určeno 840 milionů, další peníze hradily provoz mobilních odběrových týmů pro testování. Pro každého z 7000 záchranářů z krajských služeb šlo na jaře každému 40 000 korun.

Za loňský březen až květen zdravotníci v nemocnicích obdrželi navíc 75 000 korun hrubého, ostatním pracovníkům náležela odměna 30 000 korun. Celkem vláda tehdy schválila 11,5 miliardy korun, peníze většina dostala k říjnové výplatě.

O odměny za druhou vlnu epidemie se mají nemocnice hlásit do 9. dubna. Na odměny zdravotníků je vyčleněno 12 miliard korun, částky budou stejné jako loni. Zdravotní pojišťovny pak stejnou částku vyplatí ostatním mimonemocničním oborům. Podle Žitníkové to bude zřejmě v červnu.

25.3.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv