Přesnější a šetrnější vyšetření ženského prsu umožní nový mamografický přístroj, který v těchto dnech zprovoznila Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL). Moderní typ mamografu za bezmála devět milionů korun má k dispozici pouze pět pracovišť v Česku, řekl novinářům ředitel nemocnice Roman Havlík. Nemocnice letos do nákupu čtyř nových diagnostických přístrojů s pomocí dotací EU investovala přes 110 milionů korun.
Rakovina prsu/ilustrační fotoNový mamograf při vyšetření prsu používá menší dávku záření, zároveň ale nabízí přesnější zobrazení včetně trojrozměrné vizualizace tkáně. Díky tomu mohou lékaři odhalit i rakovinná ložiska, která dosud byla těžko viditelná. Ženy se díky přesnějšímu zobrazení vyhnou častějším vyšetřením prsu a v některých případech i kontrolnímu odběru vzorku tkáně.

„Nový přístroj je rychlejší, takže samotné vyšetření trvá asi tři minuty a máme pak i více času na konzultaci. Ve většině případů používáme klasické dvojrozměrné zobrazení, ale v případě potřeby, zejména u mladších žen, kde je prsní žláza hutná, můžeme nyní využít zobrazení 3D,“ uvedla Lucie Veverková z radiologické kliniky FNOL.

Mamografie patří mezi základní metody zobrazování prsu. „Ročně ve FNOL vyšetříme jen v rámci prevence okolo 6000 žen a provedeme další 2000 diagnostických vyšetření,“ řekl přednosta radiologické kliniky Miroslav Heřman.

Ženám ve věku od 45 let hradí preventivní mamografické vyšetření prsou jednou za dva roky zdravotní pojišťovna. Do screeningového programu jsou zařazeny i ženy od 40 do 44 let, ty si ovšem vyšetření hradí samy. Ve FNOL je přijde na 787 korun. „Prevenci by ale neměly podceňovat ani mladší ženy, zejména pak ty, u nichž se rakovina prsu v rodině vyskytla a patří tedy do rizikové skupiny. Výjimkou tedy nejsou ani klientky okolo třiceti let, které u nás podstupují vyšetření na mamografu,“ řekla Veverková.

FNOL letos pořídila také novou magnetickou rezonanci a speciální kameru, která kombinuje funkční a anatomické zobrazování, což zpřesňuje diagnostiku především nádorových a zánětlivých onemocnění.

17.12.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv