Celosvětový cestovní ruch se letos plně zotaví z propadu, který způsobily dopady pandemie covidu-19. Počet příjezdů zahraničních turistů bude pravděpodobně o dvě procenta vyšší než v roce 2019, uvedla dnes na svém webu Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO).

Třebaže geopolitická nestabilita na Blízkém východě i jinde představuje pro odvětví riziko, nárůst globální letecké dopravy a silné oživení asijských trhů umožní letos plné oživení turistických aktivit po celém světě, napsala organizace.

Loni dosáhla poptávka po cestování v Evropě a v Africe téměř úrovně před pandemií a na Blízkém východě ji překonala. Některé destinace, například středomořská Evropa, Karibik, Střední Amerika a severní Afrika, překročily v loňském roce počet příjezdů zahraničních turistů za rok 2019.

Organizace očekává, že čínský trh letos prudce vzroste díky tomu, že vláda povolila do 30. listopadu tohoto roku bezvízový styk pro občany Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Španělska a Malajsie. Letecká kapacita do Číny a v opačném směru se v letošním roce zvýší.

Loni dosáhl mezinárodní cestovní ruch 88 procent úrovně před pandemií. Odhaduje se, že do zahraničí vycestovalo 1,3 miliardy lidí. Celkový přínos odvětví pro světovou ekonomiku v roce 2023 podle zprávy činil 3,3 bilionu dolarů (75,2 bilionu Kč).

19.1.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv