Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) Pan Ki-mun dnes znovu vyzval mezinárodní společenství, aby přispělo do fondu na pomoc západoafrickým zemí v boji s epidemií eboly. Od začátku září totiž dorazilo na účet fondu, který měl za cíl pomoci miliardou dolarů (asi 21,5 miliardy Kč), pouhých sto tisíc (asi 2,1 milionu Kč). Informovala o tom zpravodajská stanice BBC. Nedostatečnou reakci na krizi v západní Africe už dříve kritizoval také americký prezident Barack Obama, dnes se k němu připojil i předseda Evropské komise (EK) José Barroso.

Vlajka OSN/ilustrační foto

Dárci věnovali na pomoc ebolou zasaženým zemím na jiná konta OSN již více než 400 milionů (asi 8,6 miliardy Kč). Ústřednímu fondu, který měl fungovat jako flexibilní finanční rezerva, přislíbily státy částku 20 milionů dolarů (429 milionů Kč), reálně však zatím dostal dvěstěkrát méně. Jde o 100.000 dolarů, které přislíbila a zaslala Kolumbie.

Podle Pan Ki-muna je načase, aby země, které „opravdu mají tu možnost“, poskytly západní Africe finanční a logistickou podporu. Tyto země prý sice vyjadřují solidaritu, ale potřeba jsou činy. O jaké státy jde, neřekl. Už dříve vydali podobná prohlášení například americký prezident Barack Obama či britský premiér David Cameron.

Barroso dnes v Miláně na závěr summitu států EU a Asie upozornil, že epidemie eboly se „může stát humanitární katastrofou nesmírných rozměrů“. Za boj s ní nejsou prý zodpovědné jen postižené africké země, ale celé mezinárodní společenství.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Anan dnes uvedl, že je reakcí světa „hořce zklamán“. „Kdyby krize udeřila v jiném regionu, pravděpodobně by se s ní zacházelo jinak,“ je přesvědčen Anan. Svět se prý probudil až v okamžiku, kdy se ebola dostala do USA a do Evropy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dál usiluje o to, aby se nemoc nerozšířila do dalších zemí. Vybrala 15 prioritních zemí v Africe, u nichž hrozí nejvyšší riziko, mimo jiné Pobřeží slonoviny, Guineu-Bissau a Senegal. Tam bude směřovat svou pomoc a podporu.

Prezident Obama dal mezitím zelenou plánu na vyslání amerických rezervistů do západní Afriky. Ti by se mohli v případě potřeby připojit k 540 amerických vojáků, kteří se tam již vydali. Celkem by se mělo do operace zapojit až 4000 vojáků. Obama prý uvažuje také o jmenování koordinátora pro boj s nemocí na území USA. Francie k tomuto kroku již přistoupila, premiér Manuel Valls jmenoval hlavním koordinátorem lékaře Jean-Françoise Delfraissyho.

Podle španělských úřadů první testy dnes vyvrátily ebolu u všech čtyř nových podezřelých případů. V následujících dnech proběhnou ještě druhé testy. Šlo o muže z Nigérie, který ve čtvrtek do země přiletěl z Francie, a pacienta, který cestoval stejnou sanitkou jako nakažená zdravotnice Teresa Romerová. Dalšími dvěma pacienty jsou zdravotník a humanitární pracovník, kteří se před časem vrátili ze západní Afriky.

Spojené státy dál monitorují osoby, které se dostaly do kontaktu se zdravotní sestrou Amber Vinsonovou. Již druhá ošetřovatelka, která se nakazila na území USA od Liberijce Thomase Duncana, před propuknutím choroby cestovala letadlem z Dallasu do Clevelandu a zpět. Mohla tak prý nakazit další lidi. Stát Texas proto nechal uzavřít několik škol, v karanténě na výletní lodi v Karibiku je i další zdravotnice, která Duncana ošetřovala. Zatím se u ní prý žádné příznaky neprojevily.

Podle středeční informace Světové zdravotnické organizace zemřelo na nákazu nebezpečným virem 4493 lidí a situace v Guineji, Sieře Leone a Libérii se dál zhoršuje. S potvrzením choroby nebo s podezřením na nákazu bylo hospitalizováno 8997 lidí v celkem sedmi zemích. Několik zdravotníků se nakazilo v USA a ve Španělsku, v Senegalu a Nigérii se zřejmě podařilo šíření viru zastavit, sdělila WHO.

17.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv