Ostravská lékařská fakulta bude mít cvičnou nemocnici. Simulační centrum pro praktickou výuku budoucích lékařů i zdravotníků vznikne zhruba za 250 milionů korun v rekonstruované budově děkanátu. První studenti by zařízení měli využívat za dva roky. Řekla to mluvčí Lékařské fakulty Hana Hanke. Ostravská lékařská fakulta bude podle ní jednou z mála v republice, která bude simulačním centrem disponovat.

Nemocnice/ilustrační foto

„Díky výstavbě cvičné nemocnice dojde jednoznačně k dalšímu zkvalitnění výuky na naší fakultě. Tak jako si standardně budoucí piloti letadel zkouší řízení na trenažérech, tak se dnes studenti stále častěji vzdělávají na simulátorech, které jsou velmi sofistikované a využívají moderní počítačovou techniku,“ řekl děkan fakulty Arnošt Martínek.

Škola nemusí stavět novou budovu. „Vzhledem k tomu, že areál lékařské fakulty sloužil původně jako nemocnice, vznikne simulační centrum rekonstrukcí budovy děkanátu,“ uvedla mluvčí. V centru podle ní budou urgentní příjem, chirurgický sál, jednotka intenzívní péče, vlastní operační středisko i reálné lékařské přístroje.

Pacienty nahradí figuríny, trenažéry, anatomické modely a simulátory. „Například chirurgický sál bude věrně kopírovat ten skutečný. Nebude zde chybět ani model sanitního vozu pro nácvik úkonů v podmínkách transportu,“ uvedla Ivona Závacká, která projekt připravuje.

Multifunkční příjmový prostor bude rozdělen na tři části a simulovat tak tři rozdílné situace. V první části si budou moci studenti nacvičit zajištění pacienta v terénu, v další části místnosti bude umístěn interiér sanitního vozu. Ve třetí části místnosti bude uzavřený prostor určený pro nácvik ve stísněných podmínkách. Cvičná nemocnice bude mít i urgentní příjem, ARO nebo JIP. Součástí simulačního centra bude také cvičný byt s kuchyní, koupelnou či ložnicí, ve kterém si budou moci studenti natrénovat manipulaci s pacientem v domácím prostředí.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Ke studiu medicíny se na ni ročně hlásí přes tisíc zájemců. V loňském roce fakulta zahájila výuku v angličtině, díky čemuž se otevřela i zahraničním studentům. V loňském akademickém roce (2018/2019) úspěšně ukončilo studium oboru Všeobecného lékařství 64 studentů. Letos by mělo ke studiu nastoupit dosud nejvíc mediků, celkem 134.

22.8.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv