Ministr zdravotnictví navrhl vládě pokračovat ve vývoji ryze české vakcíny proti koronaviru. Druhá fáze by měla daňové poplatníky stát čtvrt miliardy korun a případná třetí fáze sumu násobně větší. 

Proti tomuto záměru se vyslovila celá řada českých odborníků, např. také předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Chlíbek. Hlavním argumentem proti české vakcíně je skutečnost, že mnoho zahraničních vakcín se již aplikuje a další vakcíny se nacházejí ve vývoji dále, než ta vyvinutá českým týmem. Kromě toho se i u zahraničních vakcín pracuje na úpravě proti novým mutacím. Obrátili jsme se proto na Ministerstvo zdravotnictví, aby zdůvodnilo přínos vývoje vakcíny v ČR:

Mluvčí resortu, Barbora Peterová, uvedla: „S ohledem na schopnost viru vytvářet nové mutace rozhodla Vláda ČR na svém jednání 1.března o revokaci projektu vývoje vlastní polyvalentní vakcíny. Ministerstvo zdravotnictví proto v následujících dnech rozhodne o sestavení výzkumného týmu, který se případným dalším vývojem bude zabývat. Využity budou národní vědecké možnosti a zkušenosti v ochraně zdraví a životů obyvatel, včetně výsledků první fáze vývoje vakcíny, které ve světě vzbudily ohlas a byly prezentovány v mezinárodní vědecké databázi. Historicky byla naše země ve výrobě vakcín světovou jedničkou, a proto je i nyní cílem ministra zdravotnictví na tuto tradici navázat.“

Portál OZdravotnictvi.cz přinese také vyjádření předních českých vakcinologů a imunologů na toto téma.

5.3.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv