Státní zdravotní ústav (SZÚ) podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zveřejní na webu seznam laboratoří včetně soukromých, které mohou testovat vzorky na nový typ koronaviru. Ministerstvo očekává, že by příští týden od výrobců mohlo dostat pro své nemocnice 200.000 respirátorů, řekl dnes odpoledne Vojtěch novinářům. V Česku je 12 potvrzených případů nákazy koronavirem, tři u cizinců. U jedné nemocné se na nemoc COVID-19 přišlo poté, co se nechala testovat na vlastní náklady v soukromé laboratoři.
Vývoj/ilustrační foto
Nyní vzorky testuje na základě rozhodnutí krajského hygienika Národní referenční laboratoř SZÚ a další čtyři laboratoře v nemocnicích. Kapacity jsou podle ministra dostatečné, ale připravují se i další, například v Nemocnici Na Bulovce, která je jedním ze dvou pracovišť, kde jsou hospitalizováni nakažení pacienti.

„Je nutné, aby testovaly laboratoře, které jsou kvalitní, mají systém externího hodnocení kvality, jejichž výsledek vyšetření bude prokazatelný. A to skutečně nejsou všechny laboratoře, některé dokonce ani nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ uvedl ministr. Seznam podle něj zajistí přehled o těchto laboratořích a případech, které testovaly. „Z jakékoliv laboratoře musí jít ke konfirmaci do Národní referenční laboratoře SZÚ,“ dodal.

Ministr také varoval před testy na domácí testování, které se objevují například na internetu. „Jsme přesvědčeni, že odběr vzorku musí proběhnout kvalifikovaným personálem,“ řekl Vojtěch. Také proto podle něj byl systém změněn a od dnešního dne začali v Praze za podezřelými případy jezdit zdravotníci přímo domů.

Státní nemocnice dostaly za úkol, aby se do konce března předzásobily ochrannými prostředky na čtyři měsíce. Respirátory, které teď na trhu volně dostupné nejsou, zajistí ministerstvo. „Předpokládáme, že tento centrální nákup respirátorů bude financovat ministerstvo zdravotnictví, dohodli jsme se s ministerstvem financí, že nám na to poskytne prostředky,“ řekl.

Všech 12 dosud v Česku zaznamenaných případů má spojitost s Itálií, kde je nejvíc nakažených po Číně a Jižní Koreji. Všichni nakažení mají podle lékařů mírný průběh, podle informací ze zahraničí nemoc vážně postihuje asi 20 procent nakažených. Nejnebezpečnější je pro nejstarší seniory, naopak děti ji prodělají většinou bez příznaků.

5.3.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv