Řada památek, veřejných budov či mostů po celém světě se dnes večer zbarví do modra, aby tak upozornily na rostoucí počet lidí nemocných cukrovkou. Dnešek je totiž Světovým dnem diabetu, který je připomínán ve výročí narození objevitele inzulinu Fredericka Bantinga.

Modré světlo/ilustrační foto

Například ve Španělsku bude dnes podle rozhlasové stanice Cadena Ser osvětlena modře monumentální katedrála ve městě Murcia na jihu země. Již v noci na dnešek zmodrala fasáda radnice v Barceloně.

Od dnešního večera po pět dní bude modře osvícena i slavná kaple svatého Jana Křtitele v italské Florencii. Modrý by měl být dnes večer i 134 metrů vysoký oblouk nad stadionem ve Wembley v Londýně.

V předchozích letech svítily ve Světový den diabetu modře například vyhlídkové kolo Londýnské oko, mrakodrap Empire State Building v New Yorku či socha Krista v Riu de Janeiro.

Světový den diabetu je připomínán každoročně od roku 1991, jeho symbolem je od roku 2006 modrý kruh. Barva loga byla zvolena podle barvy oblohy a také barvy vlajky OSN.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nyní ve světě asi 430 milionů lidí nemocných cukrovkou, což je skoro čtyřikrát více než v roce 1980. V České republice bylo loni asi 928.000 lidí trpících touto nemocí, podle odhadů odborníků by v roce 2035 mohl cukrovkou trpět každý desátý obyvatel Česka.

Většina pacientů má diabetes 2. typu, který souvisí s nezdravým životním stylem. Proto se v řadě zemí konají dnes osvětové akce. V Praze je to například pochod, během něhož budou nutriční terapeutky lidem radit, jak upravit životosprávu s cílem vyhnout se diabetu.

Cukrovka je podle WHO častou příčinou slepoty, selhání ledvin, infarktů, mnohdy musejí kvůli ní lidé podstoupit amputaci dolní končetiny.

Diabetes je onemocnění známé přes 3000 let, ale až do počátku 20. století na něj lidé běžně umírali. Teprve v roce 1921 se kanadskému lékaři Fredericku Bantingovi, jemuž pomáhal student medicíny Charles Best, podařilo izolovat inzulin, látku odpovědnou za regulaci cukru v krvi. První synteticky vyrobený inzulin se začal používat v polovině 60. let minulého století.

14.11.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv