Pandemie nemoci covid-19 by mohla zvýšit obecný zájem o očkování. Podle agentury DPA to očekávají experti, podle kterých nynější koronavirová krize ukázala, co se stane, když je veřejnost bez jakékoli ochrany vystavena virům. Větší ochotu nechat se očkovat odborníci předpokládají i přes to, že o víkendu v německých městech demonstrovali vedle kritiků karanténních opatření či radikálů i odpůrci vakcinace.

Řada lidí sice toužebně očekává úspěch ve vývoji vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2, demonstrace v Německu ale ukázaly, že ani krize nepřinutila odpůrce očkování protesty pozastavit. Bernd Harder z neziskové Společnosti pro vědecký výzkum paravěd, jejímž cílem je podpora vědy a vědeckého myšlení, ale očekává, že pandemie přinutí i mnohé skeptiky důvěřovat očkování. „Protože vidí, jak by mohl vypadat svět bez vakcín,“ řekl.

Kritici očkování v Německu vystupují především proti nově zavedené povinné vakcinaci proti spalničkám. Očkování proti tomuto infekčnímu virovému onemocnění musí mít všechny děti před přijetím do školek či škol. Po zavedení karanténních opatření v Německu ale protesty utichly, nyní se ale odpůrci očkování do ulic vrátili.

Na internetu již vznikla petice, která se staví proti údajně předpokládanému záměru nařídit povinné očkování i proti koronaviru, jakmile bude funkční vakcína vyvinuta. Harder petici považuje za další pokračování boje odpůrců plošné vakcinace. „Mají pocit, že nyní bude následovat další krok, že bude povinné očkování proti koronaviru,“ uvedl Harder.

Pro mnohé ale pandemie znamená probuzení a vystřízlivění, neboť každý má podle odborníků před očima to, jak viry ohrožují blahobyt, společnost i naši samotnou existenci.

„Můj dojem je, že výrazná většina obyvatel je očkování nakloněna,“ řekl imunolog Christian Bogdan, který je členem očkovací komise při Institutu Roberta Kocha.

Pandemie ale v Německu přinutila řadu lidí očkování odložit. Nedávný průzkum ukázal, že odřeknuta na žádost lékařů i zájemců byla zhruba třetina původně plánovaných termínů vakcinace. V nynější situaci se totiž řada lidí snaží návštěvě ordinací vyvarovat kvůli obávám z možné nákazy.

11.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv