Většinu členů správních rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven by mohli volit jejich všichni klienti elektronicky nebo korespondenčně. Dozorčí rady by obsazovali výhradně ministři financí a zdravotnictví. Změnu by přinesla novela, kterou sepsali pirátští poslanci. Předloha reaguje na loňský verdikt Ústavního soudu, jenž na podnět senátorů část zákona týkající se volby orgánů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven k letošnímu říjnu zrušil.
Dohoda/ilustrační foto
„Cílem právní úpravy je reagovat na nález Ústavního soudu a zajistit řádné obsazování orgánů zaměstnaneckých pojišťoven tak, aby nedošlo k jejich paralýze,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Nynější systém napadala skupina senátorů kvůli tomu, že podle nich zvýhodňuje při tvorbě správních a dozorčích rad velké podniky. Ústavní soud dospěl k závěru, že současný způsob voleb vytváří nerovnost mezi pojištěnci a je výhodný pro velké zaměstnavatele.

Předloha by stanovila, že 12 členů správních rad by vybírali „v přímých, rovných a tajných volbách“ klienti zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Kandidáti by museli vedle dalších podmínek pro účast ve volbách sesbírat dostatek podpisů klientů. Navrhovat by je mohli i někteří zaměstnavatelé, případně jejich skupiny nebo skupiny poslanců a senátorů. Po jednom členu správních rad by jmenovali ministři finanční, práce a sociálních věcí a zdravotnictví. Novela, kterou podepsal také poslanec STAN Petr Pávek, upravuje také například způsob volby, její termíny, soudní přezkum, doplňovací a opakované volby a zánik funkce. U dozorčích rad pojišťoven předkladatelé navrhli, že tři členy by jmenoval ministr financí a dva členy ministr zdravotnictví.

V současnosti jmenuje pět členů správních rad vláda a deset členů je volených z řad pojištěnců. Ústavní soud škrtl ustanovení, podle kterého se pět z nich vybírá z kandidátů reprezentativních organizací zaměstnavatelů a dalších pět z nominantů odborů. Podobně soud postupoval i u pravidel volby členů dozorčích rad pojišťoven, v nichž mají do října kandidáti zaměstnavatelů a odborů po třech místech. Další tři členy jmenuje vláda.

Soud zrušil k říjnu také vyhlášku, která stanovuje podrobnosti volby a volební řád. Volitele, kteří pak vybírají z obou skupin kandidátů, určují podle vyhlášky velké podniky. Počet volitelů se totiž odvíjí od toho, jaký podíl mají odvody konkrétního podniku na celkovém pojistném připadajícím na danou pojišťovnu.

Pirátský návrh nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Autoři navrhli, aby Sněmovna schválila předlohu zrychleně už v prvním čtení.

20.5.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv