Pít až při pocitu žízně je podle Pavla Suchánka z Fóra zdravé výživy pozdě. Pocit žízně je jedním z příznaků mírnější dehydratace, Suchánek před jejím podceňováním varuje. Dehydratace se projevuje také únavou a bolestmi hlavy. Pokud člověk dlouhodobě pije málo, mohou se začít tvořit močové či ledvinové kameny. Hrozí i úmrtí následkem kardiovaskulárních problémů.

Voda/ilustrační foto

Na dostatek tekutin by lidé měli myslet zejména v horkých dnech. Dnes by podle předpovědi měly teploty vystoupat až ke 30 stupňům Celsia.

Základem pitného režimu by podle Suchánka měla být voda. „Není ale důvod vyhýbat se v malém množství slazeným nápojům, třeba při sportu a turistice. Tělo z nich využívá cukry, které bere jako zdroj energie pro svalovou práci. Tedy i sladký nápoj může pomoci, pokud je konzumován ve správném čase a v rozumné míře,“ řekl Suchánek ČTK.

Nedostatek tekutin při sportu zhoršuje výkonnost. Už dvouprocentní dehydratace těla způsobí pokles atletického výkonu o deset procent. Pokud má člověk v těle málo tekutin, snižuje se hladina serotoninu důležitého pro nervový systém. Žíznivý člověk se hůře soustředí, bývá unavený a podrážděný.

Člověk by měl vypít zhruba čtyři deci tekutiny na kilogram své váhy, v horku či při sportu i více. Dehydrataci lze poznat podle sucha v ústech a pocitu žízně, tmavší barvy moči, suchých až popraskaných rtů, bolesti hlavy, ospalosti a malátnosti.

Pro předcházení těmto problémům Suchánek doporučil pít přiměřené množství tekutin, chyba je pít příliš málo, ale i příliš mnoho. Pít by se mělo průběžně během dne, denní dávku nelze dohnat jednorázovým napitím večer. Pomáhá také jíst potraviny s vysokým obsahem vody, zejména ovoce, zeleninu a lehké vývary. Nedoporučuje se pít větší množství alkoholu, dehydruje stejně jako káva nebo černý čaj. V horkých dnech je také lepší vynechat ledové nápoje, bývá z nich letní nachlazení.

4.8.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv