Plzeňský festival o životě s různými odlišnostmi nazvaný Můj život s… se letos zaměří na paměť. Smyslem projektu je poukázat prostřednictvím kultury i odborných přednášek na sociální problémy, nabídnout veřejnosti pohled na menšiny ve společnosti a pomoci bořit bariéry a stereotypy spojené s daným tématem. Pátý ročník letos nabídne výstavu, přednášku špičkového neurofyziologa či divadelní inscenace, řekla koordinátorka projektu Marcela Mašínová ze sdružení PaNaMo.

Mozek/ilustrační foto

Vedle výstavy fotografií Lukáše Houdka Život snů v prostorách kulturního centra Moving Station nabídne přehlídka například autorský divadelní projekt Šest miliard sluncí Evy Rysové, Ondřeje Novotného a kolektivu. „Šest miliard sluncí byla donedávna hmotnost největší známé černé díry, autory ale zajímá, co se stane, když se černé díry začnou objevovat a rozpínat v naší paměti. Role starých lidí v ústavu pro nemocné Alzheimerovou chorobou ztvárňuje šestice mladých herců,“ popsala Mašínová. Inscenace, která přibližuje procesy vyhasínající paměti, reprezentovala ČR loni na největším divadelním festivalu Edinburgh Festival Fringe.

Po představení budou moci lidé besedovat s mladým vědcem, lékařem Karlem Ježkem, který zkoumá fyziologické mechanismy paměti v mozku na úrovni jednotlivých neuronů a jejich sítí. Ježek nyní pracuje v plzeňské Laboratoři experimentální neurofyziologie, působil ale i v USA, Německu a Norsku, kde byl členem týmu loňských držitelů Nobelovy ceny za lékařství manželů Moserových.

Projekt Můj život s … pamětí nabídne také tradiční plzeňské Čítání lidu, které doprovodí Orchestr Posledního Dne, a projekci snímku Mládí italského režiséra Paola Sorrentina o dirigentovi a skladateli, který na sklonku života ve švýcarském sanatoriu vzpomíná na mládí a na své lásky. Festival zakončí divadelní adaptace knižního bestselleru Floriana Illiese s názvem 1913.

Předchozí ročníky festivalu se zabývaly například tématy HIV pozitivity, stáří či závislosti. „Pro další ročníky se v současnosti nabízí celá řada dalších, neméně aktuálních témat. Můj život se smrtí, s dietou, s nemocí, s rodinou… Téma vždy volíme co nejaktuálnější, s ohledem na stav společnosti, sociální situaci,“ dodala Mašínová.

14.10.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv