Za poslední osm let se téměř zdvojnásobil počet onkologických pacientů, kteří měli takzvanou centrovou léčbu ve specializovaných centrech. V roce 2012 se takto léčilo 4100 pacientů, loni jich bylo 7950. Ročně lékaři zjistí přes 80 000 nových případů onemocnění rakovinou. Na zhruba dvojnásobek vzrostly i náklady na centrovou léčbu v onkologii, a to z 1,58 na 3,05 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které včera o svých pojištěncích zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna.

VZP je v Česku největší zdravotní pojišťovna, má asi 60 % trhu. V Česku jsou dvě desítky specializovaných onkologických center a další čtyři spolupracující zařízení. Jsou především v krajských městech.

Lepší dostupnost péče pro onkologické pacienty a rychlejší přístup k novým léčebným preparátům zajistila dohoda o spolupráci, kterou pojišťovna uzavřela s Českou onkologickou společností. Podle její předsedkyně Jany Prausové se spolupráce onkologů se zdravotními pojišťovnami v posledních letech zlepšila a lékaři mohou pacientům poskytovat moderní léčbu hrazenou ze zdravotního pojištění.

Onkologická medicína se stává podle Prausové celostním oborem. „Nádory se neliší podle toho, kde jsou uloženy, ale jaký mají molekulárně biologický charakter. Tím jsme také ve své léčbě účinnější,“ konstatovala. Díky spolupráci se zdravotními pojišťovnami se podle ní zkracuje doba mezi tím, kdy je lék mezinárodně schválen a kdy je uveden na tuzemský trh.

Podle dětského onkologa z brněnské fakultní nemocnice Jaroslava Štěrby mohou lékaři používat například takzvané živé léky, kdy jsou z těla pacienta odebrány buňky, které se stimulují tak, aby dokázaly zabít nádorové buňky, a vrátí se zpět pacientovi do těla. Taková léčba pak nepůsobí pacientovi takové obtíže jako klasická chemoterapie, která ničí i některé zdravé buňky.

Další oblastí, která se v léčbě rakoviny rozvíjí, je imunoterapie. „Pomocí preparátů nastartujete imunitu tělu vlastní a zmobilizujete jí tak, že dokáže bojovat s nádorovými buňkami,“ řekla Prausová. Další technologií jsou podle ní takzvané terčové léky, které zasáhnou nádorovou buňku a zabrání jejímu dalšímu děleni.

Prausová dál řekla, že se v posledních letech také podařilo zlepšit komunikaci mezi lékaři. Pokud má praktický lékař nějaké podezření na onkologické onemocnění, pošle pacienta na specializované vyšetření na regionálním pracovišti. To případ konzultuje se specializovaných onkologickým centrem a společně rozhodnou, zda léčba pacienta může zůstat v regionálním zdravotnickém zařízení nebo je potřeba jej odeslat ke specializované léčbě do onkologického centra.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jsou zhoubné nádory po kardiovaskulárních chorobách druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR. V roce 2018, z které má ÚZIS poslední kompletní data, lékaři zjistili nově 87 361 případů onemocnění rakovinou a zemřelo na tuto diagnózu 27 699 lidí. Se zhoubným nádorem se léčilo nebo s ním mělo nějakou zkušenost 594 637 lidí.

28.5.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv