Nový typ koronavirové varianty omikron označovaný BA.2 nejspíš nezpůsobuje vážnější průběh nemoci covid-19. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO). Subvarianta BA.2 už převážila například v Dánsku, ve Švédsku nebo v Indii a objevila se také v Česku.

Podle Borise Pavlina z WHO ukazují data z Dánska, kde se jako v první zemi světa subvarianta BA.2 stala dominantní, že nový typ omikronu není nebezpečnější a vyvolává podobné příznaky jako původní varianta BA.1.

„Když se podíváme na další země, kde se BA.2 stává převažující, nevidíme žádné neočekávané skoky v počtech hospitalizací,“ řekl Pavlin. Podle něj nová subvarianta nejspíš ani neovlivní účinnost proticovidových vakcín.

Podle dánské studie je subvarianta BA.2 ještě o něco nakažlivější než BA.1 a zvyšuje pravděpodobnost reinfekce. Pojí se ale s nižším rizikem těžkého průběhu nákazy. Tento typ koronaviru už převládá mimo Skandinávii například na Filipínách, v Nepálu nebo v Kataru.

Dánsko se dnes stalo jednou z prvních zemí Evropské unie, která zrušila prakticky všechna opatření proti šíření koronaviru, ve veřejné dopravě už tam nebudou potřeba roušky a restaurace budou přístupné bez omezení. Kodaň již covid-19 nepovažuje za nemoc kriticky nebezpečnou pro společnost. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ale dnes varoval, že je příliš brzy na to, aby jakákoli země mohla vyhlásit vítězství nad pandemií.

1.2.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv